Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Chotyniec

„`html

Reklama

Chotyniec

Chotyniec to wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie jarosławskim, w gminie Radymno. Znajduje się w południowej części Płaskowyżu Tarnogrodzkiego i słynie z cerkwi Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2013 roku.

Historia

Pierwsza pisemna wzmianka o Chotyńcu pochodzi z XV wieku. W okolicach wsi znajduje się wyniosłość zwana Horodysko, gdzie odkryto pozostałości wczesnośredniowiecznego grodziska. W czasach I Rzeczypospolitej wieś należała do ziemi przemyskiej i była częścią domeny królewskiej.

Reklama

W XVI i XVII wieku Chotyniec był miejscem licznych najazdów Tatarów i Kozaków. Znaczne zniszczenia miały miejsce podczas powstania Chmielnickiego oraz w trakcie potopu szwedzkiego.

Po I rozbiorze Polski w 1772 roku Chotyniec znalazł się w granicach Austrii. W 1850 roku wieś liczyła 1174 mieszkańców, przeważnie grekokatolików. W czasie I i II wojny światowej wieś ucierpiała w wyniku działań wojennych, a po wojnie miały miejsce wysiedlenia mieszkańców pochodzenia ukraińskiego.

Osoby związane z Chotyńcem

  • Aleksandra Zaprutko-Janicka – historyk i publicystka, współzałożycielka „Ciekawostek Historycznych”.
  • Stanisław Kaczmar – budowniczy kościoła ofiarowanego Caritasowi Archidiecezji Przemyskiej.
  • Stanisław Diabeł Stadnicki – awanturnik, znany jako „Diabeł Łańcucki”, który w 1603 roku stoczył bitwę w Chotyńcu.

Linki zewnętrzne

Więcej informacji można znaleźć w zasobach Archiwum Państwowego oraz na stronach dotyczących map i historii regionu.

„`

Reklama
Reklama