„`html
Chorzewa
Chorzewa to wieś sołecka w Polsce, położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie jędrzejowskim, w gminie Jędrzejów. W przeszłości była wieścią duchowną, będącą własnością opactwa cystersów jędrzejowskich, a w drugiej połowie XVI wieku znajdowała się w powiecie ksiąskim województwa krakowskiego. W latach 1975–1998 Chorzewa administracyjnie należała do województwa kieleckiego.
Części miejscowości
- Wymysłów, obecnie część wsi Chorzewa, był w XIX wieku folwarkiem w gminie Prząsław.
Historia
Wieś została nadana w 1153 roku klasztorowi cystersów w Brzeźnicy (Jędrzejów) przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jana Gryfitę. W 1273 roku gościł tu Bolesław, książę krakowski. W dokumentach z 1256 roku Chorzewa jest wymieniana jako część majątku klasztoru jędrzejowskiego, który pobierał dziesięcinę z tej miejscowości.
W 1827 roku w Chorzewie znajdowało się 21 domów i 203 mieszkańców, a także młyn. W 1880 roku wieś opisana została jako część rządu rosyjskiego. W 1905 roku Chorzewa przeszła w ręce Heleny z Ruppertów Zembrzuskiej, po wykupieniu przez Wielopolskich. W latach 30. XX wieku część wsi należała do Bronisława Onufrowicza ze Ślęcina i Wilczka.
Na początku XX wieku Chorzewa składała się z wsi i folwarku, podlegających administracyjnie gminie Prząsław. Z danych spisu powszechnego z 1921 roku wynika, że istniało tu 53 domy i 423 mieszkańców, a folwark został spisany razem z wsią.
Przypisy
- Źródła historyczne i spisy ludności.
Bibliografia
- Dokumenty historyczne dotyczące klasztoru cystersów w Jędrzejowie.
„`