Dzisiaj jest 27 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Chorzępowo

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Chorzępowo

Chorzępowo to wieś sołecka w Polsce, zlokalizowana w województwie wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim, w gminie Sieraków. Miejscowość znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 198 i jest siedzibą sołectwa, do którego należy także Kobylarnia. Wschodnia część wsi leży nad Jeziorem Kłosowskim i jest integralną częścią Chorzępowa.

Nazwa i historia

Nazwa Chorzępowo ma średniowieczne korzenie i po raz pierwszy pojawia się w dokumentach z XV wieku. W 1438 roku miejscowość była wymieniana jako Chorzampowo, a w kolejnych latach jako Chorzempowo, Chorząmpowo, Chrzempowo i Charzepowo.

Wieś była własnością polskiej szlachty. W 1438 roku Wincenty z Sierakowa zapisał swojej żonie Barbarze posag oraz wiano z majątku, który obejmował również Chorzępowo. W 1450 roku Wincenty sprzedał wieś wojewodzie poznańskiemu Łukaszowi z Górki.

W 1580 roku Chorzępowo, jako wieś szlachecka, znajdowało się w powiecie poznańskim. Właścicielem był podskarbi koronny Jakub Rokossowski.

Okres zaborów

Po II rozbiorze Polski w 1793 roku Chorzępowo weszło w skład zaboru pruskiego. W latach 1815-1848 miejscowość, znana jako Chorzempowo, była większą wsią w pruskim powiecie Międzyrzecz. Należała do okręgu sierakowskiego i stanowiła część majątku Sieraków, zarządzanego przez rząd pruski. W 1837 roku wieś liczyła 153 mieszkańców, zamieszkujących 13 domów.

W XIX-wiecznym Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego odnotowano Chorzępowo z 18 domami i 186 mieszkańcami, w tym 138 katolików i 45 ewangelików. W 2012 roku średnia gęstość zaludnienia wynosiła 15,3 osoby na km².

Ludność w części sołectwa

Chorzępowo jest miejscowością o bogatej historii i tradycji, w której wciąż żyją jej mieszkańcy.

Przypisy

Brak dodatkowych informacji.

Bibliografia

Brak źródeł.

Linki zewnętrzne

Brak linków.

„`