Dzisiaj jest 20 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Choroba Scheuermanna

Choroba Scheuermanna

Choroba Scheuermanna, znana również jako bolesna kyfoza, to schorzenie z grupy osteochondroz, będące najczęstszą przyczyną hiperkifozy u nastolatków.

Etiopatogeneza

Etiologia choroby Scheuermanna jest wieloczynnikowa, z uwzględnieniem czynników genetycznych i możliwego dziedziczenia autosomalnego dominującego. Patogeneza nie jest w pełni poznana, ale sugeruje się, że jałowa martwica jąder kostnienia może odgrywać istotną rolę. Obserwuje się nierówności płytek granicznych oraz zmiany w budowie trzonów kręgów.

Epidemiologia

Choroba występuje u 0,4-8% populacji, najczęściej u młodzieży w wieku 13-16 lat, rzadko poniżej 10 roku życia.

Objawy

Do głównych objawów należą:

  • „Sztywna” deformacja kifotyczna kręgosłupa, prowadząca do tworzenia się okrągłych pleców.
  • Tępy ból w okolicy kręgosłupa, który nasila się podczas wysiłku i łagodnieje w spoczynku.
  • Uczucie zmęczenia.

Ból występuje u około 20% chorych, a w przypadku deformacji lędźwiowej u 80%. Często dzieci zgłaszają się do lekarza z powodu nieprawidłowej postawy.

Postępowanie i leczenie

Postępowanie w chorobie Scheuermanna jest przedmiotem kontrowersji. W przypadkach silnego bólu lub zauważalnych defektów kosmetycznych może być konieczny zabieg chirurgiczny, taki jak stabilizacja kręgosłupa czy dekompresja rdzenia kręgowego.

Podsumowanie

Choroba Scheuermanna to poważne schorzenie, które wymaga odpowiedniej diagnozy oraz leczenia, zwłaszcza w przypadku wystąpienia silnych objawów bólowych lub deformacji postawy.