Chorągiew Krakowska ZHP im. Tadeusza Kościuszki
Chorągiew Krakowska ZHP im. Tadeusza Kościuszki jest jednostką terenową Związku Harcerstwa Polskiego, działającą w województwie małopolskim, z siedzibą w Krakowie. Jej patronem jest generał Tadeusz Kościuszko.
Hufce
Chorągiew składa się z 22 hufców:
- Hufiec ZHP Andrychów
- Hufiec ZHP Bochnia
- Hufiec ZHP Brzesko
- Hufiec Gorczański ZHP im. Władysława Orkana
- Hufiec ZHP Gorlice
- Hufiec ZHP Jordanów
- Hufiec ZHP Kęty
- Hufiec ZHP Kraków-Krowodrza
- Hufiec ZHP Kraków-Nowa Huta
- Hufiec ZHP Kraków-Podgórze
- Hufiec ZHP Kraków-Śródmieście
- Hufiec ZHP Krzeszowice
- Hufiec ZHP Myślenice
- Hufiec ZHP Nowy Sącz
- Hufiec ZHP Olkusz
- Hufiec ZHP Oświęcim
- Hufiec ZHP Podhalański
- Hufiec Podkrakowski ZHP im. Krakowskich Szarych Szeregów
- Hufiec ZHP Tarnów im. gen. Józefa Bema
- Hufiec ZHP Trzebinia
- Hufiec ZHP Wieliczka
- Hufiec Ziemi Wadowickiej ZHP
Historia
Początki działalności harcerskiej
Początki harcerstwa w Małopolsce sięgają 1910 roku, kiedy to w Krakowie i Tarnowie zaczęły powstawać pierwsze drużyny skautowe. W 1911 roku zorganizowano Drużynę Skautów im. Kościuszki oraz pierwsze zastępy żeńskie.
II Rzeczpospolita
W okresie międzywojennym harcerstwo krakowskie rozwijało się dynamicznie, wprowadzając nowe programy i metodyki. W 1918 roku powstała 13 Krakowska Drużyna Harcerska „Czarna Trzynastka”. Harcerze wzięli aktywny udział w walkach o niepodległość Polski.
II wojna światowa
Podczas II wojny światowej harcerze działali w konspiracji, tworząc Szare Szeregi. Chorągiew Krakowska Szarych Szeregów miała rozwiniętą strukturę i brała udział w różnych formach oporu. Liczne aresztowania i straty osobowe były tragicznym skutkiem działalności okupanta.
Działalność po II wojnie światowej
Po wojnie harcerze zaangażowali się w odbudowę kraju. W 1956 roku reaktywowano Związek Harcerstwa Polskiego w Krakowie. W kolejnych latach rozwijały się nowe drużyny oraz programy, w tym akcje związane z tradycją harcerską.
Chorągiew Krakowska współcześnie
Na dzień 1 stycznia 2009 roku Chorągiew Krakowska liczyła 5825 członków. Komendantem chorągwi od 2014 roku jest hm. Mariusz Siudek. Chorągiew prowadzi ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy w Piaskach-Drużkowie oraz organizuje różnorodne kursy i biwaki.
Komendanci Chorągwi
W historii Chorągwi Krakowskiej na przestrzeni lat szeregiem komendantów przewinęli się różni liderzy, którzy przyczynili się do rozwoju harcerstwa na tym terenie.