„`html
Chojne – Charakterystyka
Chojne, dawniej znane jako Choyne, to wieś znajdująca się w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Sieradz. W drugiej połowie XVI wieku była to prywatna wieś szlachecka. W latach 1954–1961 pełniła rolę siedziby władz gromady Chojne, a w latach 1975–1998 należała administracyjnie do województwa sieradzkiego.
Historia
Pierwszym znanym właścicielem Chojnego był rycerz Mszczuj z Barczewa, który w 1433 roku otrzymał wieś od króla Władysława Jagiełły. W ciągu wieków Chojne zmieniało właścicieli, w tym Klemensa z Chojnego, Jana Wężyka oraz Jana Łaszewskiego. W XVIII wieku przeszło w ręce Mączyńskich i Walewskich, a na początku XIX wieku do rodziny Kaczkowskich. W XX wieku majątek należał do Stanisława Neugebauera.
Zabytki
W Chojnem znajduje się kościół św. Anny, zbudowany w latach 1599–1613. Jest to murowany, późnogotycki obiekt z cennymi elementami wystroju wnętrza, w tym nagrobkiem fundatora, Stanisława Zapolskiego. Obok kościoła znajduje się dwór z XVII wieku, zbudowany przez Stanisława Zapolskiego, który obecnie jest w trakcie remontu.
- Kościół parafialny pw. św. Anny, XVI-XX w.
- Zespół dworski, XVII w.:
- Dwór, XVII w.
- Park, pocz. XIX w.
Kultura
Wieś Chojne kultywuje tradycje ludowe. Od 1983 roku działa tu „Zespół Obrzędowy Chojne”, który promuje lokalne obyczaje i folklor.
Bibliografia
- Lechowicz Z., „Odkrycia archeologiczne we dworze w Chojnem”, Na sieradzkich szlakach, 2005.
- Ruszkowski A., „Sieradz i okolice”, 2000.
- Ruszkowski A., „Wierszowane epitafia na cmentarzu w Chojnem”, Na sieradzkich szlakach, 2005.
„`