„`html
Chodlik – Informacje ogólne
Chodlik to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie lubelskim, w powiecie opolskim, w gminie Karczmiska, nad rzeką Chodelką. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa lubelskiego. Obecnie wieś pełni funkcję sołectwa. Według Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku, liczba mieszkańców wynosiła 205.
Historia
W XVIII wieku Chodlik był wsią królewską w starostwie kazimierskim. W 1827 roku zamieszkiwało ją 183 osoby w 29 domach. W czasie II wojny światowej, 22 listopada 1943 roku, oddział Wehrmachtu rozstrzelał 12 mężczyzn, a ich nazwiska zostały ustalone.
Grodzisko w Chodliku
W pobliżu wsi znajduje się wczesnośredniowieczne grodzisko o powierzchni około 7 ha. Badania archeologiczne z 1952 roku ujawniły resztki wału obronnego, a dalsze prace w latach 2011-2012 odkryły rzadkie cmentarzysko kurhanowe. Grodzisko otoczone było grupą osad otwartych, a w regionie znajdują się także inne cmentarzyska kurhanowe.
Ceramika typu chodlikowskiego
Grodzisko w Chodliku należy do grodów typu krakowsko-wiślańskiego, a charakterystycznym elementem jego kultury jest ceramika typu chodlikowskiego. Naczynia te wyróżniają się bogatym programem dekoracyjnym i ich zasięg występowania obejmuje południowe Morawy, Czechy Wschodnie oraz Małopolskę i Lubelszczyznę.
Wydarzenia kulturalne
Co roku na grodzisku odbywa się festyn o nazwie Majówka Archeologiczna, który promuje lokalną historię i kulturę.
Współrzędne i informacje kontaktowe
- Współrzędne: 51°12’34″N 21°55’46″E
- Kod pocztowy: 24-310
- Strefa numeracyjna: 81
- Tablice rejestracyjne: LOP
„`