Chodel – Informacje ogólne
Chodel to wieś w Polsce, położona w województwie lubelskim, w powiecie opolskim, w gminie Chodel, nad rzeką Chodelką w Kotlinie Chodelskiej. Jest siedzibą gminy i sołectwem, a według Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku, liczyła 1461 mieszkańców. Historycznie wieś była częścią Małopolski, w ziemi lubelskiej, a w przeszłości uzyskała prawa miejskie.
Historia
Chodel był znany jako „Chodel” już w 1465 roku, a w 1517 roku jako „Nova Clodnycza”. Prawa miejskie przyznano mu w 1517 roku, które jednak trzykrotnie tracono i odzyskiwano. W 1541 roku przeniesiono parafię z Kłodnicy do Chodla, a w 1625 roku zorganizowano sejmik lubelski z powodu zarazy.
W czasie I wojny światowej miały miejsce ciężkie walki w okolicach Chodla, a w 1939 roku wieś została zajęta przez wojska niemieckie. W czasie II wojny światowej utworzono tutaj getto dla Żydów, którzy zostali wywiezieni do obozów zagłady.
Znane postacie
Z parafii Chodel pochodzą przodkowie Karola Wojtyły, przyszłego papieża Jana Pawła II. Jego prababka, Urszula Malinowska, urodziła się w pobliskich Komaszycach.
Zabytki
- Kościół Świętej Trójcy – w stylu późnogotycko-renesansowym, ufundowany przez kasztelana lubelskiego Bernarda Maciejowskiego w 1530 roku. Zarejestrowany jako zabytek.
- Kościół Matki Boskiej Loretańskiej – w ruinie, zbudowany dla jezuitów w latach 1736–1750. Obiekt chroniony prawem, wpisany do rejestru zabytków.
- Cmentarz wojenny – położony na południe od wsi, gdzie pochowano 445 żołnierzy austro-węgierskich, 436 rosyjskich oraz 57 niemieckich.