Dzisiaj jest 9 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Chociszewo (województwo lubuskie)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Chociszewo

Chociszewo, znane w języku niemieckim jako Kutschkau, to wieś położona w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Trzciel. Miejscowość ma średniowieczne korzenie i istnieje od co najmniej XIV wieku.

Historia

Wieś została po raz pierwszy wymieniona w dokumencie z 1393 roku jako „Choczeschowo”. Początkowo była własnością króla Polski, a od 1393 roku przeszła w ręce klasztoru cystersów w Paradyżu. W 1420 roku Chociszewo stało się siedzibą parafii.

W 1528 roku przebiegała w pobliżu nieustalona granica polsko-śląska, a wieś była wymieniana w dokumentach prawnych i podatkowych. W 1510 roku w Chociszewie znajdowało się 21 łanów oraz karczma. W kolejnych latach dokumentowano różne zmiany własnościowe i podatkowe.

W XVIII wieku, po II rozbiorze Polski, miejscowość weszła w skład Prus. Po sekularyzacji zakonu, Chociszewo stało się własnością państwa pruskiego, a w 1884 roku jego właścicielem był porucznik Karl Fuss, który posiadał majątek o powierzchni blisko 735 ha.

Zabytki

W Chociszewie znajdują się zabytki wpisane do wojewódzkiego rejestru:

  • Kościół parafialny pod wezwaniem św. Narodzenia św. Jana Chrzciciela, późnogotycki z XIV/XV wieku, z rokokowym wyposażeniem oraz dzwonem z 1500 roku.
  • Magazyn zbożowy – kamienny spichlerz z około 1800 roku.

Inne zabytki to zespół dworski, który obejmuje:

  • Pałac z 1896 roku,
  • Ozdobny ogród z początku XIX wieku,
  • Zabudowania folwarczne.

Podsumowanie

Chociszewo to wieś o bogatej historii, sięgającej średniowiecza, z wieloma wartościowymi zabytkami, w tym kościołem i zespołem dworskim. Miejscowość posiada znaczenie kulturowe i architektoniczne w regionie.

„`