Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Chlodwig I

Chlodwig I – Król Franków

Chlodwig I (ok. 466 – 27 października 511) był władcą Franków i synem Childeryka I oraz Basiny. Jest najbardziej znanym przedstawicielem dynastii merowińskiej.

Reklama

Początki panowania

Chlodwig objął tron w 481 roku po śmierci ojca, ze stolicą w Tournai. Wówczas w Galii istniało kilka dzielnicowych królestw Franków, w tym państwo Galo-Rzymian pod rządami Syagriusza. W 486 roku Chlodwig pokonał Syagriusza w bitwie pod Soissons, co zakończyło dominację Galo-Rzymian w regionie.

Małżeństwo z Klotyldą

W 492 roku Chlodwig poślubił Klotyldę, katoliczkę i bratanicę króla Burgundów, Gundobada. Klotylda namawiała męża do przyjęcia chrztu, co miało wpływ na dalszy rozwój wydarzeń.

Reklama

Dalsze podboje i chrzest Chlodwiga

W 496 roku, po zwycięstwie nad Alemanami w bitwie pod Zülpich, Chlodwig obiecał przyjęcie chrześcijaństwa. Został ochrzczony w katedrze w Reims przez biskupa Remigiusza, co miało miejsce w Boże Narodzenie. Chrzest przyjęło również 3 000 Franków.

Walki z Burgundami i Wizygotami

Po chrzcie Chlodwig kontynuował ekspansję, walcząc z Burgundami i Wizygotami. W 507 roku, po zwycięstwie nad Wizygotami w bitwie pod Vouillé, Frankowie wyparli ich z Galii, co wzmacniało pozycję Chlodwiga.

Zjednoczenie Franków

Chlodwig dążył do zjednoczenia królestwa, eliminując rywalizujących książąt. W 509 roku stał się jedynym władcą Franków, po eliminacji swoich kuzynów.

Śmierć i podział państwa

Chlodwig zmarł w 511 roku w Paryżu. Po jego śmierci państwo zostało podzielone między czterech synów:

  • Teodoryk – Frankowie Rypuarscy, stolica w Metz lub Reims.
  • Chlotar – dolna i środkowa Loara, stolica w Orleanie.
  • Childebert – Frankowie Saliccy, stolica w Paryżu.
  • Chlodomer – Frankowie Saliccy, stolica w Soissons.

Państwo Chlodwiga

Państwo Chlodwiga było typowym państwem patrymonialnym, gdzie król traktował ziemie jako swoją osobistą własność. Ustanowił sieć administracyjną, opartą na dawnych strukturach rzymskich, oraz wprowadził zasady inwestytury biskupów. Spisał również Prawo salickie, co miało wpływ na rozwój prawa w przyszłych wiekach.

Reklama
Reklama