Dzisiaj jest 11 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Chiune Sugihara

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Chiune Sugihara – Japoński Dyplomata i Bohater

Chiune Sugihara, japoński dyplomata, znany jest przede wszystkim z pomocy, jaką udzielił tysiącom Żydów, którzy chcieli uciec z Litwy po jej okupacji przez Armię Czerwoną w 1940 roku. Jego działania przypominają dokonania Oskara Schindlera.

Wczesne Życie i Edukacja

Urodził się 1 stycznia 1900 roku w Mino, w prefekturze Gifu. Pochodził z rodziny średniozamożnej, miał czterech braci i jedną siostrę. W 1918 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Waseda, gdzie studiował literaturę angielską. Po zdaniu egzaminu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych rozpoczął karierę w służbie dyplomatycznej.

Kariera w Mandżurii

Jako urzędnik Ministerstwa Spraw Zagranicznych pracował w Mandżurii, gdzie objął stanowisko wiceministra spraw zagranicznych. Protestował przeciwko złemu traktowaniu Chińczyków przez Japończyków, co doprowadziło do jego odejścia z tego stanowiska.

Praca na Litwie

W 1939 roku Sugihara został wicekonsulem w Kownie. Po rozpoczęciu okupacji Litwy przez Armię Czerwoną, wielu Żydów starało się o wizy, by uciec. Sugihara, łamiąc instrukcje z Tokio, zaczął przyznawać wizy tranzytowe, co umożliwiło uratowanie tysięcy Żydów. Od 29 lipca do 4 września 1940 roku, wystawił tysiące wiz, które pozwoliły na ucieczkę Żydów przez Japonię do innych krajów.

Rezygnacja i Życie Po Wojnie

Po wojnie Sugihara został zmuszony do rezygnacji z pracy w dyplomacji. Mieszkał w Japonii, pracując w różnych firmach. W 1969 roku odwiedził Izrael, gdzie został uhonorowany przez rząd. W 1985 roku otrzymał tytuł „Sprawiedliwego wśród Narodów Świata”.

Pamięć o Sugiharze

Chiune Sugihara zmarł 31 lipca 1986 roku. Jego imię noszą ulice w Wilnie i Kownie, a w byłym konsulacie japońskim w Kownie znajduje się muzeum. Uhonorowano go również pośmiertnie odznaczeniami, w tym Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP.

„`