Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Charles Manson

Charles Manson

Charles Milles Manson (ur. 12 listopada 1934, zm. 19 listopada 2017) był amerykańskim przestępcą i przywódcą sekty religijnej „Rodzina”. Jego działania kryminalne, szczególnie w latach 60-tych, stały się jednymi z najbardziej kontrowersyjnych w historii kryminologii.

Reklama

Życiorys

Manson urodził się w Cincinnati jako syn młodej matki, Kathleen Maddox. Po rozwodzie matki, trafił do rodziny zastępczej w Zachodniej Wirginii, gdzie miał trudności z adaptacją i edukację zakończył na siódmej klasie. W młodości wielokrotnie trafiał do zakładów poprawczych i więzień za drobne przestępstwa. W 1960 roku został skazany na siedem lat pozbawienia wolności za stręczycielstwo.

Grupa religijna „Rodzina”

Po wyjściu z więzienia w 1967 roku, Manson założył sekty „Rodzina”, która koncentrowała się na apokaliptycznych przepowiedniach i wierzeniach w nadchodzący Armagedon. Manson manipulował swoimi zwolennikami, przekonując ich do działania w imię swoich wizji.

Reklama

Morderstwo w willi Polańskiego

W nocy z 8 na 9 sierpnia 1969 roku, na polecenie Mansona, członkowie „Rodziny” dokonali brutalnego morderstwa w willi Romana Polańskiego w Beverly Hills. Ofiarami byli m.in. Sharon Tate, będąca w ciąży, oraz jej goście. Zbrodnia wstrząsnęła opinią publiczną i uczyniła Mansona jednym z najbardziej znanych przestępców w historii. Proces zakończył się w styczniu 1971 roku, skazując sprawców na dożywocie.

Muzyka

Manson próbował swoich sił w muzyce, nagrywając kilka albumów w więzieniu, jednak jego twórczość nie zdobyła większego uznania. Debiutancki album, Lie: The Love and Terror Cult, miał na celu zebranie funduszy na jego obronę prawną.

Śmierć

Charles Manson zmarł 19 listopada 2017 roku w szpitalu w wyniku niewydolności oddechowej i raka okrężnicy.

Charles Manson w kulturze

Życie i zbrodnie Mansona miały wpływ na wielu artystów, szczególnie w muzyce rockowej. Inspiracją były m.in. piosenki zespołów System of a Down, Kasabian oraz Marilyn Manson. Jego historia została również wykorzystana w filmie Quentina Tarantino Pewnego razu… w Hollywood.

Reklama
Reklama