Dzisiaj jest 18 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Charles Alexander Eastman

Charles Alexander Eastman (Ohiyesa)

Charles Alexander Eastman, znany także jako Ohiyesa, był Indianinem z plemienia Siuksów, urodzonym 19 lutego 1858 roku w Minnesocie. Był jednym z pierwszych lekarzy tubylczego pochodzenia w USA, reformator i obrońca praw Indian. Jako pisarz i publicysta przyczynił się do popularyzacji wiedzy o kulturze i historii swoich rodaków.

Życiorys

Młodość

Eastman był synem Jacoba Eastmana i Mary Nancy Eastman. Jego matka zmarła przy porodzie, a ojciec, po udziale w powstaniu Santee Dakotów w 1862 roku, nawrócił się na chrześcijaństwo. Po ułaskawieniu w 1873 roku, ojciec zabrał Charlesa do Terytorium Dakoty, gdzie Eastman rozpoczął naukę w szkołach misyjnych.

W 1887 roku ukończył studia medyczne na Boston University, zostając jednym z pierwszych dyplomowanych lekarzy tubylczego pochodzenia. Pracował w rezerwacie Pine Ridge, gdzie był świadkiem masakry nad Wounded Knee w 1890 roku. Poznał tam swoją przyszłą żonę, Elaine Goodale.

Droga do sukcesu

Po masakrze Eastman postanowił działać na rzecz Indian, pisząc artykuły i wygłaszając prelekcje. W 1893 roku opuścił rezerwat, aby pracować w YMCA, zakładając oddziały w rezerwatach. Od 1894 do 1897 roku lobbowal w Waszyngtonie na rzecz swojego plemienia.

W latach 1923-1925 pełnił funkcję rządowego inspektora do spraw Indian. Jego wysiłki doprowadziły do ustalenia miejsca pochówku Sacajawei, indiańskiej przewodniczki wyprawy Lewisa i Clarka.

Ostatnie lata i śmierć

Pod koniec życia Eastman stracił część zaufania do cywilizacji, spędzając czas w bliskości natury. Osiadł w Ontario, gdzie kontynuował pisanie i cieszył się życiem na łonie natury. W 1933 roku otrzymał Medal za Osiągnięcia Indian. Zmarł 8 stycznia 1939 roku w Detroit.

Znaczenie

Eastman był pionierem w walce o prawa Indian i popularyzację ich kultury. Jego prace przyczyniły się do zmiany postrzegania tubylczych Amerykanów w społeczeństwie amerykańskim.

Dzieła Eastmana

  • „Indian Boyhood”
  • „From the Deep Woods to Civilization”
  • „The Soul of the Indian”
  • „The Indian Today”
  • „The Indian and the White Man”