Zalew Chańcza
Zalew Chańcza to zbiornik retencyjny usytuowany na Czarnej Staszowskiej w województwie świętokrzyskim, w pobliżu miejscowości Chańcza. Znajduje się w widłach dróg wojewódzkich nr 756 i 764, z południową częścią w powiecie staszowskim oraz północną w powiecie kieleckim.
Morfometria
Zalew Chańcza leży na wysokości 216,8 m n.p.m. i zajmuje obszar 340 ha, z maksymalną pojemnością wynoszącą 40 mln m³ wody. Głębokość zbiornika waha się od 11 metrów przy tamie do poniżej 3 metrów w północnych rejonach. Powstał w latach 1974-1984 poprzez zalanie fragmentu doliny rzeki Czarnej oraz otaczających łąk i pastwisk.
Dno zbiornika jest zróżnicowane, z piaszczystymi obszarami i wypłyceniami. Po intensywnych opadach pojawiają się osady naniesione przez rzeki i strumienie.
Przyroda
Północne krańce zalewu porastają rośliny wynurzone, takie jak trzcina i pałka wodna. W płyciznach występują rośliny podwodne, a brzegi są głównie porośnięte lasem sosnowym, co sprzyja biwakowaniu. W okolicy znajdują się płatne pola namiotowe z udogodnieniami.
W 2021 roku oceniono stan ekologiczny wód jako słaby, z umiarkowanym stanem fitoplanktonu i dobrym zoobentosu. Parametry fizykochemiczne były w pierwszej klasie, jednak stan chemiczny był poniżej dobrego z powodu przekroczeń norm dla niektórych substancji w tkankach ryb.
Turystyka i wędkarstwo
Zalew Chańcza stanowi ważny punkt rekreacyjny, oferując możliwość kąpieli, pływania, windsurfingu oraz wędkarstwa. Jest znany jako jedno z najlepszych łowisk sandacza w Polsce, z występującymi także okoniem, szczupakiem i boleń.
Podsumowanie
Zalew Chańcza to istotny zbiornik wodny w regionie, który pełni funkcje ekologiczne, rekreacyjne oraz wędkarskie, mimo pewnych wyzwań związanych ze stanem jakości wód.