Chaldejski Patriarcha Bagdadu
Chaldejski patriarcha Bagdadu jest zwierzchnikiem Kościoła chaldejskiego, katolickiego Kościoła wschodniego z wiernymi głównie w Iraku, Iranie, Syrii oraz w diasporze. Patriarcha podlega papieżowi, jednak jest wybierany przez organy Kościoła chaldejskiego, a Stolica Apostolska jedynie zatwierdza ten wybór. Posiada on znaczną autonomię, w tym prawo do tworzenia diecezji oraz mianowania biskupów. Siedzibą patriarchy jest Bagdad. Od 2013 roku funkcję tę sprawuje Louis Raphaël I Sako.
Linie patriarsze
- Linia Szymona: Rozpoczęła się w 1553 roku, kiedy Szymon VIII/Jan Sulak zawarł unię z Kościołem katolickim. Do 1692 roku funkcjonowała jako linia Eliasza, po czym Szymon XIII Dinkha powrócił do Kościoła Wschodu. Z tej linii pochodzą patriarchowie Asyryjskiego Kościoła Wschodu.
- Linia Józefa: Ustanowiona przez Józefa I w 1681 roku, kiedy wspólnota z Amidy uniezależniła się od metropolii Kościoła Wschodu. Linia ta wygasła po śmierci Józefa V Augustyna Hindi, który nie został zatwierdzony na urzędzie patriarchy przez Stolicę Apostolską.
- Trzecia linia patriarsza: W 1830 roku Pius VIII odnowił patriarchat chaldejski, wyznaczając Jana VII Hormizda. Połączył on drugą linię patriarszą z pierwszą, tworząc jedną wspólnotę. W 2021 roku Synod Kościoła chaldejskiego zmienił nazwę patriarchatu na Patriarchat Bagdadu, co zostało potwierdzone przez papieża Franciszka w 2022 roku.
Podsumowanie
Chaldejski patriarchat odgrywa istotną rolę w Kościele chaldejskim, zachowując autonomię w strukturze kościelnej, a także historię związanych z liniami patriarszymi. Obecnie kierowany przez Louisa Raphaëla I Sako, z bogatą tradycją i dziedzictwem, Kościół chaldejski kontynuuje swoją misję na Bliskim Wschodzie i poza nim.