Ceuta
Ceuta to hiszpańska jednostka administracyjna, znajdująca się na afrykańskim cyplu Cieśniny Gibraltarskiej, naprzeciw Gibraltaru. Jest eksklawą Maroka, o powierzchni 19,7 km² i populacji wynoszącej 84 959 mieszkańców (dane z 2017 roku). Ceuta ma status miasta autonomicznego i jest częścią hiszpańskiego systemu politycznego, z reprezentacją w Kongresie Deputowanych.
Historia
Ceuta została założona około 500 roku p.n.e. przez fenickich kupców. Była miejscem styku wielu kultur, a jej strategiczne położenie sprzyjało rozwojowi handlu. Historia miasta toczyła się przez różne epoki, w tym rzymską, wizygocką i arabską. W 1415 roku Ceuta została zdobyta przez Portugalczyków, a następnie w 1580 roku przeszła pod panowanie Hiszpanii. W 1688 roku przynależność Ceuty do Hiszpanii została potwierdzona traktatem lizbońskim. W XX wieku miasto stało się ważnym punktem militarnym, a w 1956 roku zostało uznane za integralną część Hiszpanii po uzyskaniu niepodległości przez Maroko.
Geografia
Ceuta ma górzysty krajobraz w zachodniej części, należący do gór Rif. Wschodnią część miasta zajmuje skalisty cypel. Klimat jest podzwrotnikowy, śródziemnomorski, a roślinność koncentruje się w zachodniej części, gdzie występują formacje twardolistne. Fauna jest uboga, z dominacją ptactwa morskiego oraz zwierząt przystosowanych do życia w bliskości człowieka.
Miasta partnerskie
- Aci Catena, Włochy
- Algeciras, Hiszpania
- Kadyks, Hiszpania
- Guadalajara, Meksyk
- Melilla, Hiszpania
- Santarém, Portugalia