Cerveteri – Miasto Etrusków
Cerveteri to miasto i gmina we Włoszech, położone w regionie Lacjum, w prowincji Rzym. Słynie z licznych cmentarzysk etruskich, które znajdują się na okolicznych wzgórzach. Region ten jest wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Historia
Miasto, założone około 1400 p.n.e. przez Pelazgów, było jednym z 12 miast etruskich i jednym z najważniejszych ośrodków Etrurii. Największy rozkwit przypadł na VII i VI wiek p.n.e., kiedy Cerveteri korzystało z handlu morskiego przez porty etruskie w Alsium, Pyrgi i Punicum.
Od V wieku p.n.e. miasto zaczęło doświadczać stopniowego upadku. W III wieku p.n.e. weszło w skład koalicji przeciwko Rzymowi, a po klęsce w 273 p.n.e. utraciło połowę swojego terytorium. W 90 p.n.e. przeszło pod zwierzchnictwo Rzymu, zyskując niepełne prawa obywatelskie.
Kultura i Sztuka
Od VII wieku p.n.e. Cerveteri znane było jako ośrodek ceramiczny, zwłaszcza w produkcji hydrii. Pod wpływem kultury greckiej w II połowie VI wieku p.n.e. stało się głównym centrum sztuki jońsko-etruskiej.
Obecnie z miasta zachowały się fragmenty murów obronnych, pozostałości świątyń i cystern. W pobliżu znajdują się nekropole kultury Villanova oraz duża nekropola etruska, znana z bogatych grobów tumulusowych i hypogeów, w tym grobu Regolini-Galassi. Komory grobowe, zdobione malowidłami i reliefami, mają dużą wartość artystyczną i historyczną.
Dane demograficzne
Na rok 2004 gminę zamieszkiwało 26 705 osób, co daje gęstość zaludnienia wynoszącą 199,3 osób/km².
Miasta partnerskie
- Fürstenfeldbruck, Niemcy
- Livry-Gargan, Francja
- Almuñécar, Hiszpania
Bibliografia
Źródło danych: Istituto Nazionale di Statistica
Przypisy
- Stanowiska archeologiczne we Włoszech
- Starożytne nekropole
- Obiekty z listy dziedzictwa UNESCO we Włoszech