Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Reszlu

Cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego w Reszlu

Cerkiew Przemienienia Pańskiego, wcześniej znana jako kościół św. Krzyża, znajduje się w Reszlu. W 1963 roku zaczęto w niej odprawiać nabożeństwa w obrządku greckokatolickim, a oficjalne przekazanie świątyni grekokatolikom miało miejsce w 1992 roku.

Reklama

Historia świątyni

Kościół św. Jana Chrzciciela

Pierwszy kościół w tym miejscu wybudowali augustianie w 1347 roku. Obiekty te funkcjonowały do 1524 roku, kiedy to zakon opuścił Reszel. W kościele głoszono kazania w języku polskim, przez co nazywano go kościołem polskim. Po zawaleniu budowli, w 1580 roku odbudowano ją, a konsekrowano 19 lipca 1583 roku przez biskupa warmińskiego Marcina Kromera jako kościół św. Jana Chrzciciela.

W 1631 roku po remoncie kościoła pierwszą mszę odprawili jezuici, którzy otworzyli kolegium reszelskie w 1632 roku. W kościele pochowani są Stefan Sadorski oraz Otto von der Groeben. Kościół został konsekrowany po pożarze 3 października 1673 roku przez biskupa Tomasza Ujejskiego. W 1798 roku, ze względu na pęknięcia, kościół został rozebrany.

Reklama

Kościół św. Krzyża

W latach 1799–1800 wybudowano nową świątynię według projektu Joachima Sadrozińskiego. Nowy kościół, w stylu późnego baroku, został konsekrowany 1 lipca 1802 roku przez biskupa Andrzeja Hattena. Bezwieżowa budowla posiada jedną nawę i rokokową kazalnicę oraz barokowy ołtarz główny z obrazem „Ukrzyżowanie ze św. Marią Magdaleną” z I połowy XIX wieku.

Podsumowanie

  • Nazwa: Cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego
  • Miejscowość: Reszel
  • Wyznanie: Greckokatolickie
  • Data budowy: 1799–1800
  • Styl: Późny barok
  • Ważne wydarzenia: Konsekracja w 1802 roku

Cerkiew Przemienienia Pańskiego jest ważnym zabytkiem kulturowym oraz religijnym w regionie, świadczącym o bogatej historii Reszla.

Reklama
Reklama