Carlo Maria Martini SJ
Carlo Maria Martini (1927-2012) był włoskim duchownym rzymskokatolickim, jezuitą i kardynałem, który pełnił znaczące funkcje w Kościele katolickim. Był arcybiskupem Mediolanu w latach 1979–2002 oraz przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy w latach 1987–1993.
Życiorys
Martini wstąpił do zakonu jezuitów w 1944 roku. Po ukończeniu studiów teologicznych w Rzymie uzyskał doktorat z teologii oraz egzegezy Pisma Świętego. Święcenia kapłańskie przyjął 13 lipca 1952 roku. Przez wiele lat związany był z Papieskim Instytutem Biblijnym, gdzie wykładał oraz pełnił funkcję rektora.
29 grudnia 1979 roku został mianowany arcybiskupem Mediolanu, a 6 stycznia 1980 roku przyjął sakrę biskupią z rąk papieża Jana Pawła II. W 1983 roku został wyniesiony do godności kardynalskiej.
Martini był aktywnym uczestnikiem sesji Światowego Synodu Biskupów oraz IV Konferencji Generalnej Episkopatów Latynoamerykańskich. W 1991 roku reprezentował papieża na obchodach 100-lecia ewangelizacji Zambii.
Znany był ze swojej otwartości na dialog z mediami oraz poruszania aktualnych tematów społecznych. Jego wymiana poglądów z Umberto Eco oraz innymi myślicielami stała się głośna w latach 90. XX wieku.
W 2005 roku uczestniczył w konklawe po śmierci Jana Pawła II, a po ukończeniu 80. roku życia utracił prawo udziału w przyszłych konklawe. Po przejściu na emeryturę w 2002 roku, przeniósł się do Ziemi Świętej, jednak z powodu choroby Parkinsona wrócił do Włoch.
Zmarł 31 sierpnia 2012 roku. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w katedrze mediolańskiej, a jego pamięć pozostaje żywa wśród wielu wiernych i intelektualistów.
Odznaczenia i wyróżnienia
- Doktor honoris causa Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego (1989)
- Nagroda Księcia Asturii w dziedzinie nauk społecznych (2000)
- Członek honorowy Papieskiej Akademii Nauk
Podsumowanie
Carlo Maria Martini był znaczącą postacią w Kościele katolickim, znaną z otwartości na dialog oraz zaangażowania w sprawy społeczne. Jego wkład w teologię, nauczanie oraz ekumenizm pozostaje inspiracją dla wielu.