Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Café de la Régence

Café de la Régence

Café de la Régence to znana paryska kawiarnia szachowa, która powstała około 1688 roku przy placu Palais-Royal, niedaleko Luwru. Początkowo nazywana Café de Palais-Royal, zyskała nową nazwę w 1718 roku, związanej z obecnością regenta, księcia Filipa Orleańskiego.

Reklama

Regencja i szachowa tradycja

Kawiarnia szybko stała się miejscem spotkań miłośników szachów, przejmując klientów z Café Procope. Legendarnym mistrzem był Kermeur de Legal, który spędził tam większość życia. Uczniem Legala był François Philidor, który w 1755 roku pokonał swojego mentora.

Okres świetności

W połowie XVIII wieku Café de la Régence przyciągała paryską inteligencję, w tym encyklopedystów takich jak Wolter, Denis Diderot i Jan Jakub Rousseau. Wolter planował tam swoje posunięcia w partii szachów z Fryderykiem II. Kawiarnia gościła także Benjamina Franklina oraz cesarza Józefa II. W czasach Rewolucji Francuskiej spotykali się tam wpływowi politycy, w tym Napoleon Bonaparte.

Reklama

Stolica szachów

W XIX wieku Café de la Régence stała się siedzibą nieoficjalnych mistrzów świata, takich jak Alexandre Deschapelles, Louis de la Bourdonnais i Pierre Saint-Amant. W 1834 roku La Bourdonnais rozegrał mecze z Alexandrem McDonnellem, a w 1843 roku Saint-Amant przegrał z Howardem Stauntonem, co zakończyło dominację francuskich szachistów.

Nowa lokalizacja

W 1855 roku kawiarnia przeniosła się na ulicę św. Honoriusza. Zyskała nowy wystrój, a Paul Morphy w 1858 roku zagrał tam słynną symultanę. W XX wieku Café de la Régence traciła na znaczeniu, ale nadal była miejscem ważnych wydarzeń szachowych i gościła wielu wybitnych szachistów.

Reklama

Bibliografia

  • W. Litmanowicz, J. Giżycki, „Szachy od A do Z”, tom I, Warszawa 1986.
Reklama