Cecil Scott Forester
Cecil Scott Forester (właściwie Cecil Lewis Troughton Smith, ur. 27 sierpnia 1899 w Kairze, zm. 2 kwietnia 1966 w Fullerton) był angielskim pisarzem, znanym przede wszystkim z powieści historycznych o tematyce marynistycznej.
Życiorys
Forester był dwukrotnie żonaty i miał dwóch synów z pierwszego małżeństwa. W 1943 roku doświadczył wczesnej arteriosklerozy, co poważnie wpłynęło na jego zdrowie, a w 1964 roku przeszedł ciężki zawał serca. Jego twórczość obejmuje pięć biografii, trzy książki dla dzieci oraz trzydzieści pięć powieści. Najbardziej znanym dziełem jest cykl dwunastu powieści przygodowych o oficerze Royal Navy, Horatio Hornblowerze, osadzonych w czasach wojen napoleońskich.
Niektóre z jego powieści zostały zekranizowane, w tym Afrykańska królowa (1951) oraz Kapitan Hornblower (1951). Krytyka chwaliła jego kunszt pisarski, zwracając uwagę na dynamiczną narrację i precyzyjne opisy morskich starć.
Cykl powieści hornblowerowskich
- The Happy Return (Szczęśliwy powrót, 1937)
- A Ship of the Line (Okręt liniowy, 1938)
- Flying Colours (Z podniesioną banderą, 1938)
- The Commodore (Komodor, 1945)
- Lord Hornblower (Lord Hornblower, 1946)
- Mr Midshipman Hornblower (Pan midszypmen Hornblower, 1950)
- Hornblower and the „Atropos” (Hornblower i jego okręt „Atropos”, 1953)
- Lieutenant Hornblower (Porucznik Hornblower, 1952)
- Hornblower in the West Indies (Hornblower w Indiach Zachodnich, 1958)
- Hornblower and the „Hotspur” (Hornblower i jego okręt „Hotspur”, 1962)
- The Hornblower Companion (Vademecum Hornblowerowskie, 1964)
- Hornblower and the Crisis (Hornblower i kryzys, 1966)
Cała seria została wydana w Polsce przez Wydawnictwo Morskie w tłumaczeniu Henryki Stępień, z pierwszymi wydaniami w latach 70. i 80., a niektóre tomy także przez innych wydawców.
Twórczość
Forester pozostaje jednym z uznawanych autorów literatury marynistycznej, a jego dzieła cieszą się dużym uznaniem zarówno wśród czytelników, jak i krytyków.