Dzisiaj jest 11 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Bytyń (województwo lubelskie)

Chcę dodać własny artykuł

Bytyń – Informacje o Wsi

Bytyń to wieś położona w województwie lubelskim, w powiecie włodawskim, w gminie Wola Uhruska. Znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 816.

Historia

Wieś była częścią starostwa chełmskiego w 1570 roku. W przeszłości istniała gmina Bytyń, która obejmowała 13 miejscowości, w tym Wolę Uhruską. W latach 1954-1961 Bytyń był siedzibą gromady, a po jej zniesieniu włączono go do gromady Kaźmierz.

Demografia

W 1827 roku wieś liczyła 30 domostw i 171 mieszkańców. Pod koniec XIX wieku populacja wzrosła do 342 mieszkańców w 33 domostwach. Zgodnie z danymi z Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku, wieś miała 363 mieszkańców.

Charakterystyka

Bytyń, wraz z sąsiednią Wolą Uhruską, tworzy jeden obszar zabudowany. W miejscowości znajduje się sklep oraz osiedle domków letniskowych na piaszczystym wzgórzu nad Bugiem.

Religia

Mieszkańcy Bytynia, będący wiernymi Kościoła rzymskokatolickiego, należą do parafii Ducha Świętego w Woli Uhruskiej.