Dzisiaj jest 13 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Bystrzyca (powiat oławski)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Bystrzyca – Opis Miejscowości

Bystrzyca, znana również jako Peisterwitz, to wieś w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie oławskim, w gminie Oława. W 2011 roku zamieszkiwało ją 2456 osób, co czyni ją największą wsią w gminie. We wsi znajduje się Ośrodek Zdrowia oraz stomatolog. W 1987 roku w Bystrzycy kręcono część scen do filmu „Pociąg do Hollywood” z Katarzyną Figurą.

Podział Administracyjny

W latach 1945–1954 Bystrzyca była siedzibą gminy, a w latach 1954–1972 siedzibą władz gromady. W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa wrocławskiego.

Nazwa i Historia

Nazwa „Bystrzyca” pochodzi od szybkiego nurtu rzeki. Niemiecki językoznawca Heinrich Adamy w 1888 roku wskazał na jej zlatynizowaną nazwę „Bistritz” z oznaczeniem „dzika woda”. W czasach przedwojennych, w 1935 roku, wieś liczyła 3328 mieszkańców i była znana z licznych zakładów, w tym fabryk cygar oraz sklepów.

Fabryka Cygara

W przeszłości w Bystrzycy istniała fabryka cygar, którą prowadził Otto Deter. Niestety, nie zachowały się żadne pamiątki ani informacje na temat produkowanych cygar.

Zabytki

  • Kościół ewangelicki, obecnie katolicki pw. Matki Boskiej Anielskiej, z 1772 roku.

Gospodarka

Bystrzyca jest znana jako centrum produkcji świec i zniczy. Znajdują się tutaj dwa duże zakłady produkcyjne oraz mniejsze przedsiębiorstwa, w tym piaskownia i tartaki.

Sport

W miejscowości działa piłkarski klub sportowy „Burza Bystrzyca”, założony w 1947 roku, który rozgrywa mecze na Stadionie Leśnym.

Cmentarze

W Bystrzycy znajdują się dwa cmentarze: stary przy ulicy Cmentarnej oraz nowy przy ulicy Polnej i Brzegowej. Obok nowego cmentarza znajduje się wyremontowany niemiecki cmentarz z lapidarium upamiętniającym dawnych mieszkańców.

Współpraca Międzynarodowa

Od 2012 roku Bystrzyca współpracuje z niemiecką wioską Neckeroda, co umożliwia mieszkańcom odkrywanie wspomnień związanych z dawnym życiem w tej miejscowości. Współpraca ta obejmuje również uczestnictwo Polaków w festiwalu rzemiosła w Neckerodzie.

„`