Bystrzyca Kłodzka
Bystrzyca Kłodzka to miasto w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej. Zgodnie z danymi GUS z 1 stycznia 2023 roku, miasto liczy 9122 mieszkańców.
Historia
Miasto miało burzliwą historię, począwszy od zdobycia przez taborytów w 1429 roku, aż po przekształcenie w część Hrabstwa Kłodzkiego w 1454 roku. W 1548 roku na mocy edyktu cesarskiego wygnano anabaptystów, a w 1567 r. miasto znalazło się pod panowaniem Habsburgów. W XVIII wieku miasto przeszło pod władzę Prus, a po II wojnie światowej przyjęło polską nazwę.
Układ urbanistyczny
Bystrzyca Kłodzka zachowała średniowieczny układ urbanistyczny, z rynkiem w kształcie trapezu oraz kościołem parafialnym w najwyższym punkcie. Miasto jest malowniczo usytuowane na stromo opadającym terenie, co tworzy niepowtarzalną panoramę.
Zabytki
W Bystrzycy Kłodzkiej znajduje się wiele cennych zabytków, w tym:
- gotycki kościół pw. św. Michała Archanioła z XIII wieku
- fragmenty murów obronnych z XIV wieku
- renesansowe i barokowe kamienice
- ratusz z XIX wieku
- kaplica św. Franciszka Ksawerego z 1681 r.
- Muzeum Filumenistyczne
Polityka i administracja
Bystrzyca Kłodzka jest gminą miejsko-wiejską. Obecnie burmistrzem jest Renata Surma, która pełni tę funkcję od 2006 roku. Miasto posiada instytucje takie jak prokuratura rejonowa, Urząd Stanu Cywilnego i Urząd Skarbowy.
Demografia i gospodarka
W 2023 roku w Bystrzycy Kłodzkiej mieszkało 9122 mieszkańców. Gospodarka miasta opiera się na przemyśle drzewnym, papierniczym oraz zapałczanym. Istnieje podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, co sprzyja inwestycjom.
Transport
Bystrzyca Kłodzka jest dobrze skomunikowana dzięki drogom krajowym i wojewódzkim oraz linii kolejowej Kłodzko – Międzylesie. W 2024 roku uruchomiono lokalną komunikację autobusową.
Szkolnictwo
W mieście funkcjonuje pięć szkół, w tym liceum i szkoły podstawowe, oraz trzy przedszkola.
Kultura i sport
Bystrzyca Kłodzka jest miejscem kręcenia filmów i organizacją corocznych wydarzeń kulturalnych, takich jak Dni Miasta. Działa tu także kilka klubów sportowych, w tym piłki ręcznej i nożnej.
Współpraca zagraniczna
Miasto ma umowy partnerskie z gminami w Czechach, Niemczech, Hiszpanii, Francji oraz w Polsce, co sprzyja wymianie kulturowej i gospodarczej.