Bystrzyca – Charakterystyka
Bystrzyca jest największym lewobrzeżnym dopływem rzeki Wieprz, położonym na Wyżynie Lubelskiej. Jej źródła znajdują się na wschód od Szastarki na wysokości 275 m n.p.m. Rzeka ma długość 86,91 km i powierzchnię dorzecza wynoszącą 1318,37 km². Uchodzi do Wieprza w okolicy miejscowości Spiczyn (152 m n.p.m.).
Dopływy
Do Bystrzycy wpływają następujące dopływy:
- Kosarzewka
- Ciemięga (południowa)
- Czerniejówka
- Czechówka
- Ciemięga (północna)
Miejscowości nad Bystrzycą
Bystrzyca przepływa przez Lublin, dzieląc miasto na dwie części. Wśród dzielnic, które przebiega rzeka, znajdują się:
- Zemborzyce
- Wrotków
- Czuby Południowe i Północne
- Za Cukrownią
- Rury
- Śródmieście
- Stare Miasto
- Bronowice
- Kalinowszczyzna
- Tatary
- Ponikwoda
- Hajdów-Zadębie
W Lublinie znajduje się Zalew Zemborzycki, popularne miejsce rekreacyjne o powierzchni około 250 ha. Ponadto w rejonie ujścia Czechówki i Czerniejówki znajdował się niegdyś Wielki Staw Królewski, pełniący funkcję hodowlaną i napędzający młyny.
Inne miejscowości
Wzdłuż Bystrzycy położone są także miejscowości takie jak: Sulów, Zakrzówek, Majorat, Bystrzyca, Kiełczewice (wszystkie) oraz Borkowizna, Dębina, Rechta, Strzyżewice, Piotrowice, Żabia Wola, Polanówka, Sobianowice i Charlęż.
Sztuczne zbiorniki
Najważniejszym zbiornikiem na Bystrzycy jest Zalew Zemborzycki. Ponadto w rejonie Zakrzówka, Dębiny, Strzyżewic i Piotrowic utworzono zespoły stawów rybnych oraz mniejsze zbiorniki spiętrzające dla młynów wodnych.
Ujście Bystrzycy
W strefie ujścia rzeki do Wieprza brzegi porastają rośliny typowe dla łęgów. Wody Bystrzycy są zanieczyszczone, jednak poprawiła się ich jakość po uruchomieniu oczyszczalni w Hajdowie. W okolicy mostu w Zawieprzycach znajduje się kamienny słup z pozłacanym krzyżem oraz drogi polne prowadzące do Zawieprzyc.