Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Bystry tłum

Bystry Tłum: Definicja i Przykłady

Termin „bystry tłum” (ang. smart mob) został wprowadzony przez Howarda Rheingolda w jego książce z 2002 roku, Smart Mobs: The Next Social Revolution. Odnosi się on do nowoczesnych form zachowań zbiorowych, które są możliwe dzięki nowym technologiom komunikacyjnym, takim jak internet i telefonia komórkowa.

Reklama

Przykłady Bystrych Tłumów

Rheingold przytoczył wiele przykładów bystrego tłumu, w tym:

  • Demonstracja w Manili: W 2001 roku w Manili zorganizowano pokojową demonstrację na placu Epifanio de los Santos Avenue. Uczestnicy zostali zmobilizowani dzięki wiadomościom SMS, które zachęcały do przybycia w określonym czasie i miejscu. W ciągu 75 minut zgromadziło się 20 tysięcy osób.
  • Błyskawiczny tłum: Zjawisko to polega na szybkim organizowaniu się grup ludzi w celu przeprowadzenia krótkotrwałych akcji, takich jak tańce czy inne formy ekspresji artystycznej.
  • Demonstracje antyglobalistów: Wiele z tych wydarzeń również wykazuje cechy bystrego tłumu, gdzie uczestnicy korzystają z technologii do koordynacji swoich działań.

Bystry tłum ilustruje, jak nowoczesne technologie mogą wpływać na mobilizację społeczną i organizację działań zbiorowych.

Reklama
Reklama
Reklama