Butryny – Charakterystyka Miejscowości
Butryny (niem. Wuttrienen) to wieś w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Purda. Wieś położona jest na terenie południowej Warmii, w sąsiedztwie Nadleśnictw Jedwabno i Nowe Ramuki. W Butrynach znajduje się zespół szkolno-przedszkolny, ośrodek zdrowia oraz Ochotnicza Straż Pożarna, która została założona w 1905 roku.
Wieś dysponuje również infrastrukturą turystyczną, taką jak gospodarstwa agroturystyczne i przystanek autobusowy. W okolicy znajdują się ośrodki wypoczynkowe nad jeziorem Gim oraz turystyczne szlaki rowerowe i piesze.
Historia
Butryny zostały założone w 1412 roku przez Kapitułę Warmińską na prawie chełmińskim. W ciągu wieków wieś przeszła wiele zmian demograficznych oraz historycznych, w tym zniszczenia podczas wojny polsko-krzyżackiej oraz II wojny światowej. W 1883 roku powstała biblioteka Towarzystwa Czytelni Ludowych, a w 1887 roku rozpoczęto budowę nowego kościoła w stylu neogotyckim.
W 1905 roku założono straż pożarną. W plebiscycie w 1920 roku mieszkańcy Butryn opowiedzieli się za przynależnością do Prus Wschodnich.
Ludzie Związani z Butrynami
- Jan Stankiewicz – działacz oświatowy, bibliotekarz.
- Jan Hoch – gawędziarz ludowy i działacz oświatowy.
- Jan Niemierski – członek Polskiej Organizacji Wojskowej, podpułkownik Wojska Polskiego.
- Katarzyna Nowowiejska – matka kompozytora Feliksa Nowowiejskiego.
- Bernard Renkel – proboszcz, który sprzeciwiał się germanizacji.
Zabytki
- Neogotycki kościół pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła, wybudowany w 1689 roku.
- Kapliczki: klasycystyczna z XVIII wieku oraz neoklasycystyczna z XIX wieku.
- Cmentarz z zabytkowymi nagrobkami.
- Stare chałupy i aleja starych drzew przy drodze na Przykop.
Butryny to miejscowość o bogatej historii, z licznymi zabytkami i tradycjami, które warto poznać. Dziś jest to miejsce, które łączy lokalną kulturę z pięknem przyrody.