„`html
Bukowiec
Bukowiec to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Międzyrzecz. Leży 10 kilometrów na południowy wschód od Międzyrzecza, na zboczu Wału Bukowieckiego, otoczona dużymi obszarami leśnymi i jeziorami.
Historia
Bukowiec ma średniowieczną metrykę, istnieje co najmniej od XIV wieku. Po raz pierwszy wymieniony został w dokumencie z 1301 roku jako „Bucowetz”. W 1301 roku stał się własnością opactwa cystersów w Paradyżu, a od 1420 roku był siedzibą własnej parafii.
W XV wieku wieś przeszła w ręce lokalnej szlachty, m.in. Konopków i Bukowieckich. W XVI wieku część wsi została sprzedana rodzinie Szlichtyngów, która dodała do nazwiska przydomek „z Bukowca”. Właściciele wsi przeszli na protestantyzm, a w 1653 roku Bukowiec przeszedł na własność rodziny Unrugów.
W wyniku II rozbioru Rzeczypospolitej w 1793 roku, Bukowiec znalazł się w zaborze pruskim. W 1837 roku wieś liczyła 548 mieszkańców. Hans Otto von Gersdorff, urodzony w Bukowcu, był członkiem Reichstagu w latach 1900-1908. Przed II wojną światową we wsi znajdowały się m.in. drewniany kościół i pałac z XVII wieku.
Po wojnie wieś została zasiedlona przez ludność z Kresów i centralnej Polski. W latach 1954–1972 Bukowiec był siedzibą władz gromady, a od 1975 do 1998 roku należał do województwa gorzowskiego.
Obecny stan
Obecnie Bukowiec dysponuje kościołem pod wezwaniem św. Marcina, szkołą podstawową, stacją PKP oraz przystankiem PKS. Z dawnego folwarku pozostały jedynie niektóre budynki.
Zabytki
- Kościół filialny pod wezwaniem św. Marcina, drewniany, wzniesiony w 1550 roku, pożar w 1978 roku zniszczył pierwotny budynek, nową świątynię wybudowano w latach 1980-1985.
- Pozostałości parku dworskiego.
Galeria
W galerii znajdują się zdjęcia Bukowca, w tym mapy z 1936 roku oraz widoki centrum wsi i bramy folwarku.
„`