Buitreraptor
Buitreraptor to rodzaj teropoda z rodziny dromeozaurów (Dromaeosauridae), podrodziny Unenlagiinae. Żył w późnej kredzie na terenach współczesnej Ameryki Południowej. Gatunek typowy, Buitreraptor gonzalezorum, został opisany w 2005 roku przez Petera Makovicky’ego oraz współpracowników na podstawie niemal kompletnego szkieletu (MPCA 245), odkrytego w osadach warstw La Buitrera w argentyńskiej prowincji Río Negro.
Odkrycie i nazwa
Holotyp buitreraptora został znaleziony w datowanych na cenoman–turon warstwach, gdzie odkryto również szczątki innych kręgowców. Nazwa Buitreraptor pochodzi od miejsca odkrycia oraz łacińskiego słowa „raptor” (rabuś). Gatunkowa nazwa gonzalezorum honoruje braci Fabiána i Jorge Gonzálezów, którzy uczestniczyli w wykopaliskach.
Cechy charakterystyczne
Buitreraptor odznaczał się unikalną kombinacją cech, w tym:
- Długość czaszki przekraczająca o 25% długość kości udowej.
- Małe zęby bez piłkowań.
- Stosunek długości kości ramiennej do udowej wynoszący około 0,93.
Filogeneza
Analiza filogenetyczna potwierdziła przynależność buitreraptora do Dromaeosauridae oraz wskazała na jego bazalną pozycję w obrębie kladu Unenlagiinae, do którego należą także unenlagia i rahonawisa. Późniejsze analizy sugerują, że buitreraptor zajmował bardziej zaawansowaną pozycję w tym kladzie.
Linki zewnętrzne
Kategoria: Dromeozaury, Dinozaury kredy, Dinozaury Ameryki Południowej