„`html
Brzozie Lubawskie
Brzozie Lubawskie, znane wcześniej jako Niemieckie Brzozie, to wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nowomiejskim, w gminie Kurzętnik. W latach 1975–1998 była częścią województwa toruńskiego. Wieś ma powierzchnię 1708,8 ha i liczy 96 gospodarstw rolnych.
Historia
Wieś została lokowana w 1310 roku przez biskupa płockiego. W 1378 roku wzmiankowano lokalną parafię. Zniszczony drewniany kościół z XVI wieku został zastąpiony murowanym w połowie XVIII wieku. W 1877 roku powstało Stowarzyszenie Świętego Floriana, a w 1920 roku Ochotnicza Straż Pożarna. W czasie II wojny światowej wieś ucierpiała, a w 1944 roku znajdował się tu podośrodek pracy obozu koncentracyjnego w Stutthofie.
Zabytki
- Kościół neoromański: Wybudowany w latach 1872–1874, z bogatym wyposażeniem barokowym.
- Kostnica: Gotycka, z przełomu XIV i XV wieku, znajduje się na cmentarzu przykościelnym.
- Pomnik przyrody: Modrzew europejski rosnący w centrum wsi.
Szkoła
Szkoła w Brzoziu Lubawskim ma długą historię, sięgającą XVII wieku. W 1999 roku przekształcono ją w sześcioklasową Szkołę Podstawową im. Orła Białego. W latach 1957–1984 kierownikiem szkoły był Marian Kriks.
Parafia
Parafia pw. św. Jana Chrzciciela miała wielu proboszczów, w tym ks. Stanisława Zabrockiego, który został rozstrzelany przez Niemców w 1939 roku, oraz ks. Bernard Zakrzewski, aktualnego proboszcza.
Ludzie związani z miejscowością
- ks. Ludwik Chyliński: Działacz społeczny, członek Towarzystwa Naukowego Toruńskiego.
- Mieczysław Tomasz Malinowski: Poseł do Sejmu V kadencji, rozstrzelany przez Niemców.
- Bolesław Krajnik: Działacz ludowy, twórca Chrześcijańskiego Stronnictwa Małorolnych.
- Witold Wojdyło: Profesor historii, specjalista w dziedzinie myśli politycznej.
„`