Dzisiaj jest 27 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Brzostowa Góra

Chcę dodać własny artykuł

Brzostowa Góra

Brzostowa Góra to wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie kolbuszowskim, w gminie Majdan Królewski. W latach 1975–1998 należała administracyjnie do województwa tarnobrzeskiego. Etymologia jej nazwy sugeruje pochodzenie od staropolskiego „brzostowy-brzozowy”, co odnosi się do drzew pospolitych w Polsce.

Historia

Najstarsze znaleziska wskazujące na obecność ludzi na tym terenie pochodzą z okresu neolitu (5200-1900 p.n.e.). Wieś została założona w pierwszej połowie XVIII wieku, a jej mieszkańcy zajmowali się wypalaniem drewna oraz produkcją potażu. W czasach przedrozbiorowych była królewszczyzną. Po I rozbiorze Polski w 1772 roku weszła w skład Galicji.

Pierwszym dzierżawcą był hrabia Józef Kajetan Ossoliński, a później Kulczyccy. W 1835 roku Jan Roch Dolański, właściciel Grębowa, nabył część dawnych dóbr kameralnych, w tym Brzostową Górę, która przeszła w ręce jego rodziny. W XIX wieku wieś liczyła 727 mieszkańców.

Podczas II wojny światowej wieś została wysiedlona i zniszczona przez Niemców, którzy utworzyli w okolicy poligon wojskowy. Do 1954 roku Brzostowa Góra była gminą jednowioskową. W miejscowości urodzili się m.in. poseł Antoni Paduch oraz ks. prof. Jan Puzio.

Od lat 80. XIX wieku w Brzostowej Górze funkcjonowała publiczna szkoła podstawowa, która została zlikwidowana w 2022 roku. Od 1912 roku działa tu straż pożarna, a obecnie wieś zamieszkuje 943 mieszkańców.

Parafia

Początkowo wieś należała do parafii w Cmolasie, jednak od 1765 roku przynależy do parafii pw. Świętego Bartłomieja Apostoła w Majdanie Królewskim, zmieniając diecezje w ciągu lat.

Pomniki przyrody i obiekty fizjograficzne

W Brzostowej Górze znajduje się trzystuletni dąb szypułkowy o obwodzie 620 cm. W okolicy występują także:

  • lasy – Jasionka, Murynia, Ogród, Rościuszek, Śpiący Borek
  • pola – Iły, Popielica, Strugi
  • rzeka – Murynia
  • najwyższe wzniesienie – 225 m n.p.m.

Brzostowa Góra charakteryzuje się bogatą historią oraz unikalnymi walorami przyrodniczymi.