„`html
Brzóski-Markowizna
Brzóski-Markowizna to wieś sołecka w województwie podlaskim, w powiecie wysokomazowieckim, w gminie Wysokie Mazowieckie. W latach 1975–1998 miejscowość była częścią województwa łomżyńskiego. Wierni kościoła rzymskokatolickiego przynależą do parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Wysokiem Mazowieckiem.
Historia
W XIX wieku wieś Markowizna oraz okoliczne miejscowości tworzyły szlachecką okolicę Brzóski. W jej obrębie znajdowały się takie miejscowości jak Brzóski-Gromki, Brzóski-Falki, Brzóski-Tatary, Brzóski-Gawrony oraz Brzóski-Brzezińskie. Zygmunt Gloger wymienia także Brzóski-Jakubowięta oraz Brzóski-Markowięta, które zmieniły nazwę na Brzóski-Markowizna i Brzóski-Stankowizna. Okolica była gniazdem rodu Brzosków.
Na koniec XIX wieku wieś należała do powiatu mazowieckiego, w gminie i parafii Wysokie Mazowieckie. W 1921 roku w Brzóski-Markowizna znajdowało się 13 budynków mieszkalnych oraz 77 mieszkańców, w tym 33 mężczyzn i 44 kobiety. Spośród nich, 76 zadeklarowało narodowość polską, a 1 inną. Co do wyznań, 76 mieszkańców było rzymskokatolickiego wyznania, a 1 prawosławnego.
W miejscowości urodził się Roch Józef Brzosko, lekarz laryngolog oraz pułkownik Wojska Polskiego, który był ofiarą zbrodni katyńskiej.
„`