„`html
Brzeziny Śląskie
Brzeziny Śląskie, dawniej znane jako Brzezina, to dzielnica Piekar Śląskich, położona w południowej części miasta. W latach 1951–1975 funkcjonowała jako odrębne miasto.
Historia
Historia Brzezin sięga około 1750 roku, kiedy to na tym terenie istniała jedynie leśniczówka. W I połowie XIX wieku osiedliło się tu kilku chłopów, co przyczyniło się do rozwoju miejscowości. W 1855 roku powstała kopalnia „Samuelsglück”, a w 1858 roku kopalnia „Bleischarley”. Wraz z rozwojem przemysłu, liczba mieszkańców wzrastała.
W 1882 roku utworzono gminę o niemieckiej nazwie Birkenhain, która w 1897 roku uzyskała pełną samodzielność administracyjną. W 1922 roku, po podziale Górnego Śląska, Brzeziny znalazły się w powiecie świętochłowickim. W 1951 roku miejscowość uzyskała status miasta, a w 1975 roku została włączona do Piekar Śląskich.
Kolonie Brzezin Śląskich
- Górka (Biały Szarlej) – kolonia przy kopalniach, rozwinięta po II wojnie światowej.
- Jutrzyny (Stare Osiedle) – zespół osadniczy w południowej części Brzezin.
- Bykowina – dawna kolonia przy kopalni, obecnie ogródki działkowe.
- Jutrzyna – kolonia dla pracowników kopalni powstała na początku XX wieku.
- Orgieszka – osiedle powstałe po II wojnie światowej.
Oświata
W Brzezinach Śląskich znajdują się dwa przedszkola oraz dwie szkoły podstawowe:
- Przedszkola:
- Miejskie Przedszkole nr 12
- Miejskie Przedszkole nr 13
- Szkoły podstawowe:
- Miejska Szkoła Podstawowa nr 14
- Miejska Szkoła Podstawowa nr 15 im. Powstańców Śląskich
Sport
Klub piłkarski „Orzeł Biały” Brzeziny Śląskie, założony w 1920 roku, rywalizuje obecnie w klasie B. W przeszłości klub odnosił sukcesy, w tym awans do 1/16 finału Pucharu Polski. Stadion klubu znajduje się przy ul. Zofii Nałkowskiej 20, a po dewastacji w 2021 roku budynek został odnowiony i ponownie otwarty w lipcu 2023 roku.
Religia
Z danych z 2021 roku wynika, że 90% mieszkańców Brzezin Śląskich identyfikuje się jako katolicy, 7% jako buddystów, a 2% zadeklarowało brak wyznania.
„`