„`html
Brylińce
Brylińce to wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie przemyskim, w gminie Krasiczyn, nad Brylińskim Potokiem, będącym dopływem Olszanki. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa przemyskiego.
Historia
Wieś została osadzona na prawie wołoskim 6 marca 1508 roku przez króla Zygmunta I Starego. 2 marca 1537 roku król potwierdził nadanie przywileju osadniczego kniaziom Steczkowi, Onaszkowi i Hawryle.
W 1589 roku Brylińce były częścią starostwa przemyskiego w ziemi przemyskiej województwa ruskiego. Wieś została spustoszona w czasie najazdu tatarskiego w 1672 roku. W II Rzeczypospolitej znajdowała się w powiecie przemyskim w województwie lwowskim.
W latach 1945–1947 miały miejsce tragiczne wydarzenia, kiedy to nacjonaliści ukraińscy z OUN-UPA zamordowali 13 Polaków oraz 2 Ukraińców.
Religia
Na terenie wsi działa rzymskokatolicka parafia pw. Narodzenia NMP w Olszanach, należąca do dekanatu Bircza, oraz Kościół Zielonoświątkowy, który reprezentuje protestancką wspólnotę ewangeliczną.
Osoby związane z Brylińcami
- Aleksander Rewerowski (1897–1958) – major piechoty Wojska Polskiego, dowódca 64 Pułku Piechoty w kampanii wrześniowej 1939.
Obiekty
W Brylińcach znajdują się m.in.:
- Cerkiew św. Bazylego Wielkiego
- Cmentarz wojenny
„`