Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Bruceloza

Bruceloza

Bruceloza (łac. Brucellosis) to przewlekła, zakaźna choroba bakteryjna, która dotyka zarówno zwierzęta, jak i ludzi. U ludzi znana jest jako gorączka maltańska, choroba Banga, czy gorączka falująca.

Reklama

Etiologia

Choroba jest wywoływana przez bakterie z rodzaju Brucella, które są gramujemnymi, tlenowymi pałeczkami, nieposiadającymi rzęsek ani otoczek.

Bruceloza bydła

Bruceloza bydła wywoływana jest przez Brucella abortus, prowadząc do poronień u samic w zaawansowanej ciąży.

Reklama

Źródła zakażenia i objawy

Choroba rozprzestrzenia się głównie przez chore zwierzęta, które wydalają bakterie podczas porodu lub poronienia. Inkubacja trwa od 14 dni do 6 miesięcy. U samic występują poronienia, a wody płodowe mają brunatnoczekoladową barwę.

Rozpoznawanie

Diagnostyka opiera się na:

  • wywiadzie epizootiologicznym
  • badań laboratoryjnych
  • badań bakteriologicznych i serologicznych

Leczenie i zapobieganie

Leczenie chorych zwierząt jest zabronione, a choroba jest zgłaszana i zwalczana z urzędu. Szczepienie przeciwko brucelozie również nie jest dozwolone.

Bruceloza świń

Wywoływana przez Brucella suis, objawia się ronięciem w czasie ciąży oraz bezpłodnością. Diagnostyka i zapobieganie są podobne do tych w przypadku bydła.

Bruceloza owiec i koni

Najczęściej spowodowana przez Brucella melitensis. Chore zwierzęta są likwidowane, a pomieszczenia dezynfekowane.

Bruceloza psów

Psy, szczególnie te w gospodarstwach z brucelozą, mogą być zarażone przez spożycie zakażonego mleka lub odpadów. U samców występuje zapalenie jąder, a u suk poronienia.

Bruceloza człowieka

Choroba wywoływana przez Brucella melitensis, Brucella suis, Brucella abortus i Brucella canis. Objawy obejmują osłabienie, bóle mięśniowe i gorączkę. Osoby narażone to m.in. weterynarze i rzeźnicy.

Zapobieganie i leczenie

Nie ma szczepionki na brucelozę u ludzi, więc kluczowe są środki higieniczne oraz unikanie produktów zwierzęcych o nieznanym pochodzeniu.

Powikłania

  • zapalenie wsierdzia
  • zapalenie szpiku kostnego
  • ropień śledziony

Historia

Bruceloza była znana już w czasach przed naszą erą.

Reklama
Reklama