Brochwicz – Herb Szlachecki
Brochwicz, znany również jako Jeleń, to herb szlachecki, którego charakterystycznym elementem jest czerwony jeleń wspięty na srebrnym tle, z koroną złotą na szyi. Występują różne warianty tego herbu, z tłem złotym lub czerwonym, a także przedstawienia jelenia w innych kolorach, jak czarny czy srebrny.
Najstarsze Przedstawienia
Pierwszy wizerunek herbu Brochwicz datowany jest na 1268 rok, kiedy to pojawił się na pieczęci Sobiesława. Kolejny wizerunek to pieczęć Michała z Sośnicy z 1282 roku. Najstarszym barwnym zabytkiem heraldycznym jest „Kodeks lubiński” z 1353 roku, w którym herb przedstawia czarnego jelenia na srebrnym tle.
Historia Herbu
Herb Brochwicz mógł powstać już w XII wieku. Tomasz Jurek sugeruje, że herb i jego nazwa mają polskie korzenie. Nazwa Brochwicz może pochodzić od czeskiego słowa „paroháč”, co oznacza rogacza, które zostało spolonizowane. Pierwsze wzmianki o herbie pochodzą z okresu krzyżackiego, a konkretne informacje datuje się na 1544 rok.
Rodziny Używające Herbu
Herb Brochwicz jest używany przez wiele rodzin, w tym:
- Arendt
- Bijakowski
- Brochwicz
- Dobrocieski
- Sobek
- Witowski
- Żeromski
- i inne.
Znani Herbowni
Wśród osób noszących herb Brochwicz znajdują się:
- Tadeusz Wiktor – generał porucznik Wojska Polskiego
- Janusz Brochwicz-Lewiński – żołnierz AK
- Bronisław Brochwicz-Rogoyski – architekt
- Wanda Broszkowska-Piklikiewicz – powstaniec warszawski
- Bolesław Palędzki – działacz niepodległościowy
Miejscowości
Herb Brochwicz jest również związany z miejscowościami takimi jak:
- Broszków
- Iwkowa
Herb Brochwicz odzwierciedla bogatą historię i tradycję szlachecką, a jego różnorodne przedstawienia oraz powiązania z wieloma rodzinami i znanymi osobami podkreślają jego znaczenie w polskiej heraldyce.