Prowincja Brandenburgia
Prowincja Brandenburgia była częścią Prus, a później zjednoczonych Niemiec do 1945 roku. Została utworzona w 1815 roku, a w 1939 roku miała powierzchnię 38 275 km² oraz populację wynoszącą 3 023 443 mieszkańców. W tym samym roku zmieniono jej nazwę na Marchia Brandenburska.
Zmiany terytorialne
Brandenburgia obejmowała tereny historycznej Marchii Brandenburskiej, z wyjątkiem obszaru Starej Marchii. W wyniku kongresu wiedeńskiego do prowincji włączono północną Saksonię (Dolne Łużyce). W 1881 roku Berlin został administracyjnie wydzielony, ale pozostawał pod nadzorem nadprezydenta Brandenburgii. W 1920 roku część terytorium przyłączono do Wielkiego Berlina. W 1938 roku do Brandenburgii przyłączono obszary zlikwidowanej Marchii Granicznej, a w zamian odłączono niektóre powiaty na rzecz nowo utworzonej rejencji pilskiej. Po II wojnie światowej, terytoria na wschód od Odry zostały przekazane Polsce, a Brandenburgia stała się częścią Niemieckiej Republiki Demokratycznej, a od 1990 roku jest krajem związkowym w Republice Federalnej Niemiec.
Podział administracyjny
Stolicą Brandenburgii był Poczdam. Prowincja dzieliła się na trzy rejencje: berlińską, frankfurcką i poczdamską.
Rejencja berlińska
- Berlin
Rejencja frankfurcka
Powiaty grodzkie:
- Chociebuż (Cottbus)
- Forst (Lausitz)
- Frankfurt nad Odrą (Frankfurt (Oder))
- Gubin (Guben)
- Gorzów Wielkopolski (Landsberg (Warthe))
Powiaty ziemskie:
- Calau
- Cottbus
- Crossen (Oder)
- Luckau
- Spremberg (Lausitz)
- Weststernberg
Rejencja poczdamska
Powiaty grodzkie:
- Poczdam
- Brandenburg an der Havel
- Eberswalde
Powiaty ziemskie:
- Angermünde
- Beeskow-Storkow
- Jüterbog-Luckenwalde
Największe miasta
W latach 1890-1905, największe miasta prowincji charakteryzowały się znaczną populacją. W 1938 roku do Brandenburgii przyłączono dodatkowe miasta, co wpłynęło na ich rozwój.