Bracia szkolni
Bracia szkolni, formalnie znani jako Zgromadzenie Braci Szkół Chrześcijańskich (lasalianie), to zgromadzenie zakonne założone przez św. Jana Chrzciciela de la Salle, mające na celu wychowanie młodzieży w duchu chrześcijańskim. Lasalianie koncentrują się na edukacji ubogiej i trudnej młodzieży, prowadząc działalność edukacyjną w 82 krajach.
Historia wspólnoty na świecie
W 1679 roku, Jean-Baptiste de La Salle spotkał Adriana Nyela, co zaowocowało powstaniem bezpłatnych szkół dla biednych dzieci. W 1725 roku zgromadzenie zostało uznane przez papieża. Lasalianie szybko rozprzestrzenili się w Europie, a ich działalność edukacyjna obejmowała również seminaria nauczycielskie. W XIX wieku zakonnicy dotarli do Birmy, gdzie zakładali szkoły misjonarskie.
Historia wspólnoty w Polsce
Próby sprowadzenia braci do Polski rozpoczęły się w XIX wieku. W 1903 roku lasalianie osiedli w Lwowie, prowadząc polsko-niemiecką szkołę katolicką. Działalność braci była kontynuowana w Polsce do 1939 roku, a ich szkoły i internaty były miejscem edukacji i wychowania dla młodzieży.
Początki działalności
Bracia prowadzili szkoły powszechne w Lwowie oraz internaty. W Częstochowie otwarto nowicjat, który jednak zamknięto w 1937 roku. W 1933 roku bracia przejęli internat dla chłopców, ale trudności finansowe doprowadziły do jego likwidacji w 1936 roku.
Okres PRL-u
Po II wojnie światowej bracia wznowili działalność edukacyjną w Częstochowie. W latach 50. XX wieku musieli zmagać się z brakiem powołań oraz ograniczeniami ze strony władz, co prowadziło do zamknięcia placówek edukacyjnych. W latach 70. i 80. XX wieku bracia zaangażowali się w różne formy pracy wychowawczej i katechetycznej.
Czasy współczesne
W 1990 roku bracia rozpoczęli działalność katechetyczną na terenach byłego ZSRR, a także otworzyli nowe placówki edukacyjne w Polsce. W latach 90. XX wieku zmniejszająca się liczba powołań doprowadziła do zamknięcia niektórych szkół i reorganizacji działalności zgromadzenia.
Status prawny
Bracia szkolni uzyskali oficjalny status prawny w Polsce w 1923 roku. Od momentu przybycia do Polski, bracia podlegali różnym prowincjom zakonnych, aż do uzyskania autonomii w 1988 roku.
Święci lasalianie
- Jan Chrzciciel de la Salle
- Bénilde Romançon
- Jakub Hilary Barbal Cosan
- Cyryl Bertram i siedmiu towarzyszy
- Męczennicy z Almerii
- Michał (Miguel) Febres Cordero
- Mucjusz María Wiaux
- Salomon Leclerc