Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Bracia dobrzyńscy

Bracia Dobrzyńscy

Bracia Dobrzyńscy, znani także jako Pruscy Rycerze Chrystusowi lub Kawalerowie Jezusa Chrystusa, to zakon rycerski utworzony w latach 1216-1228 przez biskupa pruskiego Chrystiana. Jego celem była chrystianizacja oraz podbój Prus. Zakon został zatwierdzony przez papieża Grzegorza IX, a książę Konrad I mazowiecki nadał im ziemie dobrzyńskie, w tym Dobrzyn nad Wisłą. Był to jedyny zakon rycerski powstały na ziemiach polskich.

Reklama

Działalność

Początkowo zakon składał się z 15 braci-rycerzy z Dolnej Saksonii i Meklemburgii, na czele z mistrzem Brunem, którzy przybyli do Dobrzynia w 1228 roku. Z powodu ograniczonych sukcesów w walce i niewielkiej liczby członków (maksymalnie 35 braci-rycerzy i 165 zbrojnych), papież Grzegorz IX w 1235 roku wydał bullę kasacyjną. W wyniku tego większość braci dołączyła do zakonu krzyżackiego, a część do templariuszy, co było zgodne z dokumentem papieskim, chociaż nie zostali formalnie przyłączeni do zakonu krzyżackiego.

W 1237 roku ci, którzy nie wstąpili do krzyżaków, zostali przyjęci jako templariusze. Książę Konrad zagwarantował sobie zwierzchnictwo nad zakonem, zakazując mu działań na ziemi drohiczyńskiej bez jego zgody.

Reklama

W 1239 roku Bolesław, syn Konrada Mazowieckiego, nadał templariuszom z Drohiczyna trzy wsie: Orzechowo, Dręszew i Skuszew.

Bibliografia

  • Józef Marecki, Zakony w Polsce, Kraków 2000.
  • Reinhold Curicke, Der Stadt Danzig: Historische Beschreibung.

Kategoria: Kościół katolicki w Polsce średniowiecznej

Reklama
Reklama