„`html
Borzestowo
Borzestowo (kaszub. Bòrzestowò) to wieś kaszubska w Polsce, usytuowana w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Chmielno. Miejscowość znajduje się na Pojezierzu Kaszubskim, nad jeziorem Długim, u podnóża wzniesienia Garecznica. W II połowie XVI wieku wieś była częścią powiatu Mirachowskiego, a w latach 1954–1961 była siedzibą władz gromady Borzestowo. Administracyjnie, w latach 1975–1998, należała do województwa gdańskiego. Zgodnie z danymi z 31 grudnia 2003 roku, Borzestowo zamieszkiwało 559 osób.
Historia
Nazwa Borzestowo pochodzi od imienia Borzest, które jest związane z pojęciem walki. Wieś była notowana w źródłach od końca XIV wieku jako szlachecka. W 1570 roku wymienieni byli trzej przedstawiciele rodu Borzestowskich: Wawrzyniec, Wojciech i Grzegorz. Ród ten, datujący swoje początki na pierwszą połowę XV wieku, utracił swoją posiadłość w czasach Marcelego Borzestowskiego. W przeszłości we wsi znajdował się murowany dwór, który już nie istnieje.
W Borzestowie urodzili się działacze pomorscy Franciszek Kręcki oraz jego siostra Maria Lukrecja Bobrius-Kręcka. Po I wojnie światowej wieś znalazła się w granicach Polski. Do 1918 roku, miejscowość znana była jako Borschestowo, a podczas niemieckiej okupacji przemianowano ją na Borschenstein.
Współczesność
Obecnie w Borzestowie znajduje się Ochotnicza Straż Pożarna oraz turystyczny szlak Wzgórz Szymbarskich. W okolicy funkcjonują plantacje truskawek, a wieś jest znana z posadzenia pierwszej sadzonki truskawki na Kaszubach, sprowadzonej przez ks. Sadowskiego. Działa tutaj również „Remusowy Krąg”, organizacja integrująca mieszkańców, organizująca spotkania, na których odczytywane są fragmenty książki A. Majkowskiego „Życie i przygody Remusa” oraz odbywają się spotkania z gośćmi.
Przypisy
- Wieś szlachecka z bogatą historią.
- Znana z pierwszej sadzonki truskawki w regionie.
- Aktywność społeczna przez „Remusowy Krąg”.
„`