„`html
Boryszyn
Boryszyn (niem. Burschen) to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, w gminie Lubrza. W latach 1975–1998 miejscowość była częścią województwa zielonogórskiego. Przez wieś przepływa Kanał Staropole.
Historia
Historia Boryszyna sięga 1256 roku, kiedy to wieś należała do biskupstwa poznańskiego. Z powodu niskiego zaludnienia, została przekazana templariuszom, którzy prowadzili akcję osiedleńczą. Boryszyn, leżący na granicy Brandenburgii i Polski, był miejscem sporów granicznych. W końcu XIII wieku król Przemysł II potwierdził przynależność Polski do tej miejscowości. Po kasacie zakonu templariuszy w 1312 roku wieś zmieniała właścicieli, aż w 1347 roku przeszła pod kontrolę komandorii joannitów z Łagowa.
Zabytki
W Boryszynie znajdują się obiekty wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków:
- Kościół ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki, pod wezwaniem Zwiastowania NMP, drewniany z 1648 roku, z dobudowaną wieżą w 1690 roku.
- Chata nr 39, drewniana, z 1703 roku.
- Schron bojowy Pz.W. nr 778, część Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (1934-1945).
Zlot Miłośników Fortyfikacji
W latach 2003–2013 w okolicach Boryszyna odbywał się Zlot Miłośników Fortyfikacji, organizowany przez władze gminy Lubrza, przyciągający rocznie około 20 000 gości. Impreza łączyła się z Międzynarodowym Festiwalem Zespołów Rockowych. W 2014 roku, po decyzji gminy o wydzierżawieniu Pętli Boryszyńskiej, zrezygnowano z organizacji Zlotu, koncentrując się na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Lubrzy. Na terenie byłego Zlotu zorganizowano Wrak Race.
Bibliografia
- Małgorzata Szymańska-Dereń, Kościoły zrębowe i szkieletowe województwa lubuskiego, Zielona Góra 2009.
„`