„`html
Borysław
Borysław to miasto na Ukrainie, w obwodzie lwowskim, znane głównie z przemysłu wydobycia ropy naftowej, gazu ziemnego oraz ozokerytu. Miasto jest również ośrodkiem przemysłu chemicznego, porcelanowego oraz spożywczego.
Historia
Borysław został po raz pierwszy wspomniany w 1387 roku. Od XIV wieku był częścią Królestwa Polskiego, a po I rozbiorze Polski w 1772 roku znalazł się w monarchii Habsburgów. W drugiej połowie XIX wieku stał się centrum przemysłu naftowego.
W 1918 roku Borysław znalazł się pod administracją ZURL, a następnie pod administracją Polski. W 1923 roku uznano jego przynależność do Polski. W okresie międzywojennym miasto rozwijało się, a w 1931 roku miało już 41 683 mieszkańców.
Podczas II wojny światowej Borysław przeżył tragiczną historię, w tym egzekucje Żydów oraz aresztowania elit miasta. Po wojnie miasto zostało przyłączone do ZSRR, a po jego upadku w 1991 roku weszło w skład Ukrainy.
Gospodarka
W Borysławiu rozwinięty jest przemysł chemiczny, porcelanowy, obuwniczy oraz spożywczy. Miasto stanowi istotny węzeł drogowy.
Ludzie związani z Borysławiem
Urodzeni w Borysławiu
- Zbigniew Balik – polityk, chemik
- Adam Daniewicz – aktor, pedagog
- Wilhelm Dichter – pisarz
- Włodzimierz Hubicki – chemik
- Szewach Weiss – polityk, ambasador Izraela w Polsce
Związani z Borysławiem
- Tadeusz Chłapowski – przemysłowiec naftowy, burmistrz Borysławia
- Władysław Findysz – ksiądz, błogosławiony Kościoła katolickiego
- Andrzej Osikowicz – ksiądz, zamordowany w obozie koncentracyjnym
Pobliskie miejscowości
- Drohobycz
- Sambor
- Stryj
- Truskawiec
„`