Bory Szprotawskie
Bory Szprotawskie to kompleks leśny w województwie lubuskim, w powiecie żagańskim, będący częścią Borów Dolnośląskich. Granicą południową jest linia kolejowa Legnica – Żary, natomiast na północy sięgają do granic miasta Szprotawa.
Gatunki
W Borach Szprotawskich występuje różnorodność gatunków drzew i krzewów:
- las sosnowy
- las sosnowo-dębowy
- grądy
- lasy bukowe
- łęgi olszowe
- jesionowo-olszowe
- jesionowo-wiązowe
W runie leśnym można spotkać m.in. paproć Phegopteris dryopteris, żywiec dziewięciolistny (Dentaria glandulosa) oraz perłówkę jednokwiatową (Melica uniflora).
Rzeźba terenu i gleby
Obszar Borów Szprotawskich to w głównej mierze równina peryglacjalna, z nielicznymi wzniesieniami, takimi jak Wzgórza Śliwnikowskie. Gleby są piaszczysto-gliniaste z wystąpieniem żwiru. W przeszłości na tym terenie eksploatowano rudy darniowe żelaza.
Stosunki wodne
Na terenie Borów przepływa rzeka Ruda oraz potoki Boberka i Śliwniczanka, a także mniejsze cieki wodne. Występują tu bagna oraz stawy śródleśne, w tym Stawy Bobrowickie, które są ostoją dla ptactwa wodnego.
Ochrona przyrody
W Borach Szprotawskich znajduje się rezerwat przyrody „Buczyna Szprotawska”.
Ciekawostki
W północnej części borów zachowały się pozostałości ośrodka wyszkolenia strzeleckiego z lat 30. XX wieku, który zajmował powierzchnię ok. 25 ha. Po 1945 roku obiekt był wykorzystywany przez Armię Radziecką.