Bory Dolnośląskie
Bory Dolnośląskie, znane również jako Puszcza Dolna, to mezoregion fizycznogeograficzny w Polsce, zajmujący powierzchnię około 1650 km². Region ten jest częścią Niziny Śląsko-Łużyckiej oraz Krainy Śląskiej, rozciągając się pomiędzy Pogórzem Izerskim a Wzniesieniami Żarskimi.
Położenie
Bory Dolnośląskie leżą w województwach lubuskim i dolnośląskim, granicząc z Wysoczyzną Lubińską oraz Równiną Legnicką. Zachodnią granicę stanowi Nysa Łużycka, za którą znajdują się Bory Mużakowskie.
Podział mikroregionów
- Równina Gozdnicka
- Równina Węgliniecka
- Kotlina Żagańska
- Równina Nadbobrzańska
- Równina Wizowska
Flora i fauna
Dominującym siedliskiem jest bór świeży, z udziałem sosny, świerka oraz jodły. Region obfituje w gatunki roślin atlantyckich oraz rzadkie, chronione rośliny. Wśród fauny Bory Dolnośląskie są domem dla wielu gatunków ptaków i ssaków, w tym jeleni, saren, dzików oraz wilków.
Formy ochrony przyrody
- Rezerwat przyrody Brzeźnik
- Rezerwat przyrody Buczyna Szprotawska
- Rezerwat przyrody Torfowisko Borówki
- Obszar Chronionego Krajobrazu Bory Dolnośląskie
Transport
Region jest dobrze skomunikowany dzięki sieci dróg krajowych (m.in. DK12, DK18) oraz węzłowi autostrad A4 i A18. Przebiega również przez niego historyczna magistrala kolejowa łącząca Wrocław z Berlinem.
Produkty regionalne
Miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich jest chronionym produktem regionalnym, posiadającym status Chronionego Oznaczenia Geograficznego.
Naukowcy związani z regionem
- Rudolf Pfitzner
- Heinrich Göppert
- Gerhard Hauschild
Bory Dolnośląskie to obszar o bogatej florze i faunie, zróżnicowanej geologii oraz znaczącej wartości przyrodniczej, co sprawia, że jest to ważny region zarówno dla ochrony środowiska, jak i dla turystyki.