Borowo
Borowo to wieś w Polsce, położona w województwie wielkopolskim, w powiecie kościańskim, w gminie Czempiń. W miejscowości znajduje się dwór z początku XX wieku.
W 1580 roku Borowo było szlachecką wsią w powiecie kościańskim województwa poznańskiego. W okresie Wielkiego Księstwa Poznańskiego (1815–1848) miejscowość była jedną z większych wsi w pruskim powiecie Kosten, w rejencji poznańskiej. Należała do okręgu czempińskiego i stanowiła odrębny majątek, którego właścicielem był Nieczkowski. W 1837 roku Borowo liczyło 382 mieszkańców, zamieszkujących 9 domostw.
Podczas II wojny światowej, w okresie niemieckiej okupacji, dyrektor miejscowej szkoły, Józef Wojciechowski, został rozstrzelany w publicznej egzekucji 23 października 1939 roku przez Einsatzgruppe VI. Wraz z nim zginęło 18 osób. Mieszkańcy Borowa byli również wśród ofiar masakry 45 Polaków, dokonanej przez Niemców 7 listopada 1939 roku w parku miejskim w Kościanie oraz kolejnej, która miała miejsce dwa dni później w lesie w okolicach Kórzej Góry, gdzie zginęło 21 osób.
W latach 1975–1998 Borowo administracyjnie należało do województwa poznańskiego.
Zabytki
- Park z XIX wieku