„`html
Borów – Charakterystyka
Borów to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie dolnośląskim, w powiecie strzelińskim. Jest siedzibą gminy Borów.
Historia
W 1202 roku książę Henryk I Brodaty zbudował w Borowie gród. Miejscowość została po raz pierwszy wymieniona w dokumentach jako Boriov, juxta Boruiov. W 1292 roku Borów uzyskał prawa miejskie, a w XIV wieku powstał tam zamek książęcy. W 1459 roku zamek został zniszczony w wyniku konfliktu z czeską załogą.
W XVIII wieku Borów był najmniejszym miastem Dolnego Śląska, liczącym 338 mieszkańców w 1795 roku. Prawa miejskie utracił w drugiej połowie XIX wieku. Przed II wojną światową wieś miała tradycyjny układ urbanistyczny z placem targowym. Po wojnie, w wyniku działań wojennych, miejscowość została częściowo zniszczona i nie odbudowana. W 1945 roku Borów został włączony do Polski, a dotychczasową ludność wysiedlono do Niemiec, zastępując ją Polakami z Kresów Wschodnich.
W latach 1954–1972 Borów był siedzibą władz gromady, a w latach 1975–1998 administracyjnie należał do województwa wrocławskiego.
Zabytki
W Borowie znajdują się obiekty wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków:
- Kościół parafialny pw. św. Wolfganga z XV wieku, z późniejszymi zmianami w XVIII-XX wieku.
- Zespół pałacowy, w skład którego wchodzą:
- Pałac z 1864 roku.
- Pawilon z początku XIX wieku.
- Relikty zamku z fosą z XIII-XIV wieku oraz XVII wieku.
- Ruina bramy.
- Folwark z XIX wieku.
- Parks z drugiej połowy XIX wieku.
Obywatele Honorowi
28 lutego 2014 roku, na mocy uchwały Rady Gminy, honorowym obywatelem gminy został ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, znany kustosz pamięci Polaków pomordowanych na Kresach Wschodnich.
„`