Dzisiaj jest 8 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Borek (powiat bocheński)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Borek

Borek to wieś w Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Rzezawa. Położona jest w środkowo-zachodniej części gminy, granicząc z gminą Bochnia oraz sąsiadując z sołectwami Dąbrówka, Dębina, Jodłówka, Ostrów Królewski i Rzezawa. Nazwa miejscowości pochodzi od wykarczowanej puszczy, w której niegdyś znajdował się las iglasty.

Historia

Początki osadnictwa w Borku datowane są na 10 lutego 1350 roku, kiedy to Kazimierz Wielki wydał akt lokacyjny. Wieś miała być założona przez sołtysa Macieja na 30 łanach ziemi, jednakże z powodu decyzji króla kościół został wybudowany w Rzezawie, co wpłynęło na rozwój regionu.

W XVI wieku Borek wchodził w skład starostwa krzeczowskiego, a mieszkańcy wielokrotnie buntowali się przeciwko feudalnym obciążeniom. W 1775 roku, podczas I rozbioru, wieś znalazła się pod panowaniem austriackim.

Wojna i współczesność

Podczas II wojny światowej mieszkańcy Borku angażowali się w działalność opozycyjną przeciwko okupantom. Po wojnie wieś była siedzibą władz gromady Borek, a w latach 1975-1998 należała do województwa tarnowskiego. Dziś Borek rozwija się turystycznie, z infrastrukturą drogową i kanalizacyjną oraz Parafią pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Zabytki

  • zagroda nr 108 (d. 106) z 1890 roku
  • chałupa z 1869 roku
  • dom (chałupa) nr 181 z 1869 roku

Turystyka i rekreacja

W 2002 roku otwarto ośrodek rekreacyjny „Balaton”, oferujący m.in. boiska sportowe, wypożyczalnię sprzętu, place zabaw oraz poligon paintballowy.

Oświata i sport

Borek posiada Publiczną Szkołę Podstawową oraz Publiczne Przedszkole. Działa również klub sportowy Borkowianka Borek, który od 1958 roku prowadzi sekcję piłki nożnej.

OSP Borek

W Borku istnieje jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej od 1914 roku, która obecnie liczy 31 członków.

Legenda

Jedną z najbardziej znanych legend związanych z Borkiem jest historia siwej klaczy, która miała wyjaśniać, dlaczego kościół wybudowano w Rzezawie, a nie w Borku. Legenda mówi o nocnych kradzieżach budulca, które prowadziły do odkrycia, że siwa klacz przewoziła materiały budowlane.

„`