Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Bonifratrzy

Chcę dodać własny artykuł

Historia Bonifratrów

Bonifratrzy, znani również jako bracia miłosierdzia, to katolicki zakon szpitalny założony w 1540 roku w Hiszpanii przez św. Jana Bożego. Zakon został zatwierdzony przez papieża Piusa V w 1572 roku. Jego członkowie składają ślub troski o chorych oraz specjalizują się w ziołolecznictwie, prowadząc szpitale, apteki i poradnie zdrowotne.

Bonifratrzy w Polsce

Zakon sprowadzono do Polski w 1609 roku, kiedy to krakowski kupiec Valerian Montelupi ofiarował braciom kamienicę. Pierwszym przeorem był Melchior Bonawentura. Wkrótce zakon zyskał popularność dzięki nowoczesnym metodom leczenia, co przyciągnęło fundatorów, w tym biskupów i szlachtę.

  • 1609 – przybycie Bonifratrów do Polski.
  • 1615 – zatwierdzenie krakowskiego konwentu jako macierzystego.
  • W ciągu XVII i XVIII wieku powstało 18 klasztorów oraz szpitali.
  • W 1633 roku utworzono prowincję polsko-litewską.

Bonifratrzy nieśli pomoc zarówno ludności cywilnej, jak i żołnierzom, uczestnicząc w wielu bitwach, w tym podczas wyprawy wiedeńskiej. W okresie rozbiorów działalność zakonu została znacznie ograniczona, jednak po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, zaczęto odbudowywać działalność zakonu.

XX-lecie międzywojenne

W 1922 roku przywrócono prowincję polską, z o. Jackiem Misiakiem na czołowej pozycji. W tym okresie Bonifratrzy modernizowali szpitale oraz organizowali kursy pielęgniarskie. Rozpoczęto także budowę nowego szpitala w Łodzi, która została przerwana przez II wojnę światową.

II wojna światowa

Podczas okupacji niemieckiej Bonifratrzy utrzymali tylko szpital w Krakowie, gdzie leczyli ludność polską i udzielali schronienia osobom poszukiwanym przez gestapo.

Okres powojenny

Po wojnie, w czasach PRL, działalność Bonifratrów została niemal całkowicie zlikwidowana. Pomimo ograniczeń, kontynuowali ziołolecznictwo i prowadzenie poradni. Po 1989 roku zakon zaczął odzyskiwać swoje szpitale i rozwijać działalność szpitalną.

  • 1997 – odzyskanie szpitala krakowskiego.
  • 2000 – odzyskanie szpitala łódzkiego.
  • 2006 – uruchomienie szpitala rehabilitacyjnego w Marysinie.

W 2013 roku powołano Bonifraterską Fundację Dobroczynną. Zakon został wyróżniony Europejską Nagrodą Obywatelską w 2014 roku za swoją działalność.