Bolesław V
Bolesław V (ur. ok. 1453, zm. 27 kwietnia 1488) był księciem czerskim, liwskim, warszawskim, nurskim oraz innym tytułami, sprawując rządy w latach 1454-1471. Po podziale terytorialnym w 1471 roku stał się księciem warszawskim, nurskim i różańskim, a w 1484 zrezygnował z niektórych terytoriów na rzecz braci.
Życiorys
Bolesław V był siódmym synem Bolesława IV i Barbary Olelkówny. Po śmierci ojca w wieku około roku, w księstwie warszawskim rządziła regencja z biskupem płockim Pawłem Giżyckim na czele. Własną dzielnicę uzyskał dopiero w wyniku podziału ojcowizny w 1471 roku, kiedy to otrzymał Warszawę, Nurem i Różan.
W 1476 roku, po śmierci Anny, wdowy po Władysławie I płockim, Bolesław wraz z bratem Januszem II protestował przeciw inkorporacji ziemi sochaczewskiej do królestwa polskiego, co pogłębiło jego niechęć do Kazimierza Jagiellończyka oraz sprzyjało Zakonu Krzyżackiemu.
W 1484 zrezygnował z części swoich terytoriów, przekazując Zakroczym bratu Konradowi III, a Kamieniec, Błonie i Tarczyn Januszowi II. Jego małżeństwo z Anną, córką wojewody bełskiego, uznano za morganatyczne, co oznaczało, że ich dzieci nie miałyby prawa do dziedziczenia. Bolesław porzucił Annę w ok. 1479 roku pod naciskiem rodziny.
Bolesław V zmarł 27 kwietnia 1488 i został pochowany w Warszawie.
Literatura
- Reprint: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Kraków 1989