Bolesław
Bolesław to wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie dąbrowskim, w gminie o tej samej nazwie. Nazwa miejscowości pochodzi od staropolskiego imienia Bolesław, co oznacza „bardzo sławny”.
Historia
Na cmentarzu w Bolesławiu znajduje się pomnik wzniesiony na mogiłach sześciu żołnierzy Armii „Kraków”, którzy zginęli 9 września 1939 roku w walce z Niemcami. Obok nich pochowany jest Ignacy Łazarz, ps. „Lot”, członek ruchu oporu, zastrzelony przez Gestapo w 1944 roku.
W latach 1954–1972 wieś była siedzibą władz gromady Bolesław, a po reformie administracyjnej stała się częścią gminy Bolesław. W latach 1975–1998 należała do województwa tarnowskiego.
W historii miejscowości ważnym wydarzeniem jest akt zgonu Andrzeja Przewoźniaka, 17-letniego żołnierza polskiego, który zmarł 10 listopada 1863 roku w wyniku ran odniesionych w bitwie pod Jaworem Soleckim, w czasie powstania styczniowego.
Zabytki
Bolesław posiada kilka zabytków, w tym:
- Kościół parafialny pw. św. Wojciecha z dzwonnicą arkadową i starodrzewiem;
- Drewniana kapliczka z rzeźbą Chrystusa Frasobliwego.
Podsumowanie
Bolesław to wieś o bogatej historii i cennych zabytkach, która stanowi ważny element kulturowy regionu. Jej historia związana jest z wydarzeniami z czasów II wojny światowej oraz powstania styczniowego.